Nitra bola minútu od víťazstva nad Zvolenom: Napokon prehrala po nájazdoch

Hokejisti HKM Zvolen zvíťazili v utorňajšej dohrávke 5. kola Tipos extraligy nad HK Nitra 4:3 po nájazdoch.

Ilustračný obrázok k článku Nitra bola minútu od víťazstva nad Zvolenom: Napokon prehrala po nájazdoch

Prvá tretina bola poznačená častými presilovkami na oboch stranách, prvé dve nevyužil Zvolen, keď Helewka strieľal do žŕdky, Stupka bekhendom z dorážky tiež nepokoril Cowleya a tento domáci hokejista mal aj šancu zblízka úplne voľný, no s rovnakým výsledkom. Hostia pohrozili iba Zechom, avšak napokon predsa len išli do vedenia. A to v oslabení, pretože gólman HKM Rahm priveľmi vykorčuľoval z bránky, puk vypichol pred Cardwella, ten nahral Slovákovi, ktorý nekompromisne zakončil do prázdnej bránky v pätnástej minúte. Tento moment Nitranov nabudil a mohli pridať aj druhý gól, Tvrdoň sa nepresadil z kruhu a Sýkora z medzikružia.

Do druhej tretiny nenastúpil zvolenský center Viedenský, ktorý išiel s prstom do nemocnice.

Jeho tím sa v úvode ubránil dvom presilovkám súpera, zaujímavý bol najmä teč Zecha a najväčšiu šancu mal neskôr Žitný, ktorý neposlal puk do odkrytej bránky. Pred ňou sa nepresadil ani dobre hrajúci Šťastný. Zvolenčania mali potom tiež dve početné výhody, ale nehrozili v nich. Naopak vyložené šance si vypracovali v 34. minúte hokejisti spod Zobora a boli to znovu Žitný a Šťastný, na Rahma zblízka recept nenašli. Prišiel trest. Zvolen vyrovnal z ojedinelej útočnej akcie, obranca Melancon sa parádne trafil z pravého kruhu do vinkla. Stav 1:1 trval len 47 sekúnd, pretože hostia predviedli peknú akciu, na jej konci bol voľný Šťastný pred bránkou, keď pohodlne zakončoval po oku lahodiacej prihrávke od Bodáka. Až záver stredného dejstva patril domácemu tímu, Helewka sa nepresadil z dvoch metrov a Hraško od modrej poslal puk do žŕdky.

Nástup do tretej tretiny mali lepší Zvolenčania, Bondra sa v úvodných sekundách ocitol pred Cowleyom, ale neprekonal ho. Potom hrali hokejisti spod Pustého hradu až tri presilovky, v prvých dvoch nemali šancu, naopak Nitra mohla skórovať z dobrých možností, ale Kollár, Šiška, Minárik, Lantoši a Šťastný na Rahma nevyzreli. Mohlo ich to mrzieť, pretože v tretej početnej výhode v rade vyrovnal na 2:2 Nuutinen, keď z kruhu prestrelil Cowleya. Tím spod Zobora aj na tento zásah našiel odpoveď, konkrétne v presilovke o dvoch hráčov. V nej najprv Bodák opečiatkoval hornú žŕdku, ale o pár sekúnd na to dokázal presne mieriť z uhla k ľavej žŕdke Tvrdoň – 2:3. V závere domáci hokejisti vyvinuli enormnú snahu s cieľom opäť vyrovnať a podarilo sa im to 58 sekúnd pred koncom pri hre bez brankára, keď po koncovke Nuutinena prepadol vysoký puk za Cowleya nešťastne od ruky Pupáka.

V predĺžení nepremenil trestné strieľanie Tvrdoň po faule Kelemena, na opačnej strane mal Zvolen výhodu presilovky štyroch proti trom, no bez vyloženej šance. O víťazovi stretnutia rozhodli až samostatné nájazdy, dva body pre Zvolen zariadil hneď v prvej sérii a v prvom nájazde Zuzin.

HKM Zvolen – HK Nitra 4:3 pp a sn (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 37. Melancon (Mikúš, R. Bondra), 51, Nuutinen (McPherson, Hraško), 60. Nuutinen, 65. Zuzin (rozh. sam. nájazd) – 15. Marek Slovák (Hrnka, Cardwell), 38. A. Šťastný (Bodák, Švarný), 52. Tvrdoň (Lantoši, Zech). Rozhodovali: Snášel ml., T. Orolin – Šoltés, Durmis, vylúčení na 2 min: 6:10, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, vyššie tresty: Tvrdoň (Nitra) 10 minút za nešportové správanie, zmeny: 21. Ďuriš za Viedenského (Zvolen), bez divákov.

Zvolen: Rahm – Hatala, Betker, Melancon, Ivan, Kubka, Hraško, Meliško – Puliš, Mikúš, R. Bondra – Nuutinen, Viedenský, McPherson – Kelemen, Zuzin, Stupka – Marcinek, Helewka, Tibenský

Nitra: Cowley – Cardwell, Pupák, Bodák, Švarný, Zech, Vitaloš – Hrnka, Marek Slovák, Tvrdoň – Lantoši, A. Šťastný, Kollár – Žitný, Šiška, Holešinský – A. Sýkora, Čaládi, Minárik