Lucia Lauková Správy

Materská škola v Nitre sa zapojila do zaujímavého projektu: Prostredníctvom rozprávky sa deti zoznámili so Švédskom

Prostredníctvom zaujímavého projektu Európskej únie spoznávajú deti začlenené krajiny. Zapojila sa aj jedna materská škola z Nitry. Deti spoznali krajinu Švédska prostredníctvom ľudovej rozprávky.

Ilustračný obrázok k článku Materská škola v Nitre sa zapojila do zaujímavého projektu: Prostredníctvom rozprávky sa deti zoznámili so Švédskom
Zdroj: Dnes24.sk

Spoznávať jednotlivé krajiny Európskej únie (EÚ) prostredníctvom výtvarného umenia, divadla a rozprávkových príbehov je cieľom medzinárodného projektu Eurorozprávky, do ktorého sa zapojili deti a učiteľky z Materskej školy (MŠ) Štiavnická v Nitre. Výtvarný projekt je realizovaný pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Okrem triedy Žabiek z MŠ Štiavnická sa do neho zapojili deti z ďalších 56 materských škôl zo 48 slovenských miest a z Európskej školy v Bruseli. „Cieľom tohto projektu je prinášať do Európy prostredníctvom výtvarného umenia krásu detskej duše vyjadrenú srdcom a štetcom a tak formovať vzťah k jednotlivým krajinám európskeho spoločenstva. Materské školy z jednotlivých miest Slovenska namaľujú a priestorovo stvárnia 28 rozprávok zo všetkých členských krajín EÚ. Takto budú slovenské deti spoznávať štáty EÚ a európske krajiny sa zasa zoznámia so Slovenskom,“ vysvetľuje Martina Bóriková z MŠ Štiavnická.

Predškoláci z Nitry si vylosovali švédsku ľudovú rozprávku Palček a obor, s ktorou sa zoznámili pri návšteve knižnice. „Vďaka projektu tak spoznali zaujímavú rozprávku a neskôr sa zoznámili aj s krajinou, z ktorej pochádza. Naučili sa veľa o Švédsku, ale aj o Európskej únii a o mieste a úlohe Slovenska v nej,“ hovorí Mária Sabová z MŠ Štiavnická. Ako pripomenula, súčasťou projektu bolo aj umelecké spracovanie a stvárnenie rozprávky. Deti sa pri ňom učili nie len maľovať, portrétovať a kašírovať, ale samé si vyrobili knižky a zahrali si aj v rozprávke, ktorú si zdramatizovali. Neplánovaným doplnkom projektu bolo aj stretnutie škôlkarov v úlohe Palčekov s obrami, ktorými boli hokejisti z majstrovského tímu HK Nitra. Slávnostná prezentácia projektu sa bude konať v MŠ Štiavnická už v tento piatok 20. mája. Práce škôlkarov potom poputujú do Bruselu, kde budú v septembri prezentované na výstave v budove Európskeho parlamentu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM