Lucia Šútorová Rôzne Správy

Lujza (36) vyrástla na doskách divadla v Nitre: Humor i herectvo má v génoch, ROZHOVOR

Lujza Garajová Schrameková (36) je matkou, herečkou i moderátorkou, ktorá s humorom jej vlastným, zabáva divákov už aj s vlastnou šou. S ňou nedávno navštívila svoje rodné mesto, Nitru.

Ilustračný obrázok k článku Lujza (36) vyrástla na doskách divadla v Nitre: Humor i herectvo má v génoch, ROZHOVOR
3
Galéria

Už ako malá pobehovala po doskách Starého divadla Karola Spišáka. Zákulisie i javisko divadla jej boli dôverne známe od útleho detstva. Veď v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre pôsobila jej babka, dedko a dodnes v ňom hrá jej mama Oľga Schrameková.

Možno vás prekvapí, že pôvodne chcela ísť študovať na Piaristické gymnázium v Nitre. Nakoniec ju predsa len viac lákalo herectvo. Po konzervatóriu odštartovala kariéru profesionálnej herečky na doskách Radošinského naivného divadla.

Okrem divadelných predstavení Lujzu môžu diváci poznať najmä z televízie a ešte bližšie k nej majú návštevníci jej stand-upov.

Kedy prišiel do vášho života stand-up?

Po Radošincoch som išla na materskú a počas materskej, keďže som bola dlho bez divákov a ešte som sa necítila na návrat do divadla, dopočula som sa o tom, že sa v Bratislave robí stand-up. Najskôr som sa tam začala chodiť pozerať ako divák, tým som nabrala odvahu napísať aj vlastný text. Keď som začala vystupovať, tak sa mi to veľmi páčilo a zdalo sa, že aj divákom.

Aké bolo prvé vystúpenie?

Prvé vystúpenie bolo v Bratislave v rámci partie Silné reči, ktoré fungujú dodnes. Bol to taký krst ohňom, ale dopadlo dobre a Jano Gordulič mi ponúkol ďalšiu spoluprácu.

Takže do Radošinského naivného divadla ste sa nakoniec asi nevrátili?

Do Radošinského naivného divadla som sa nakoniec nevrátila. Po prvej materskej ešte na jedno predstavenie, ale teraz tam už nehrávam. Mám tam veľa kamarátov, takže tam rada chodím ako divák.

Kde momentálne účinkujete?

Momentálne účinkujem v divadle L+S, v divadle GunaGu a v Divadle Aréna.

Nedávno ste zavítali aj do Nitry, už s vašou vlastnou šou. O aké predstavenie ide?

Áno, volá sa to Sit down ladies comedy. Je to také spojenie snad-upu, talkshow. Mávame tam skvelých hostí. V Nitre sme teraz boli s Tomášom Hudákom a Mirkou Miškechovou a diváci boli naozaj výborní.

Chodíte do Nitry často?

Do Nitry rada zavítam ako divák Divadla Andreja Bagara alebo divák Starého divadla, kde pracuje moja mamina, takže pravidelne chodím na premiéry. Inak v Nitre už nemám rodinu, keďže moji rodičia sa presťahovali trošku ďalej od Nitry, čiže už len ako divák.

Detstvo ste však prežili v Nitre aj v blízkosti divadla. Ovplyvnilo vás to pri výbere povolania?

Myslím si, že áno. Nepamätám si, že by tam bolo nejaké rozhodnutie, že odteraz aj ja budem herečka, keď budem veľká. V tom divadle už robil aj môj dedko, ktorý bol tajomník a babka, ktorá bola vlásenkárka. Takže odmalička som sa motala v zákulisí a po javisku a bolo to pre mňa prostredie, ktoré mi bolo dôverne známe.

Stíhate nejaké hobby, keď máte voľný čas?

Na nejaké hobby nie je veľa voľného času. Takže za „hobby“ považujem svoju rodinu, ak sa to dá. Keď nie som v robote, snažíme sa ísť niekam s deťmi na chatu alebo na výlety. Ak sa stane, že som naozaj sama, tak veľmi rada čítam.

A kde sa berie inšpirácia na vaše vtipné historky?

Vznikajú najčastejšie vo vlastnom živote. Myslím si, že aj moji rodičia sú veľmi vtipní ľudia a vždy sa u nás humor používal aj v bežných veciach. Takže trošku tej „nadsázky“, irónie, sebairónie, to mi je vlastné. Aj keď sa niečo stane, hľadám v tom tú vtipnú stránku. Zo začiatku som všade chodila so zápisníkom a kamaráti sa už báli, čo zase povedali, keď si už znova niečo zapisujem. Ale momentálne stand-upom až tak nežijem, takže dosť práce je momentálne skôr tej hereckej a moderátorskej, takže zápisníček som zatiaľ odložila, ale verím, že ho zase raz vytiahnem.

Na akom predstavení vás najbližšie uvidia fanúšikovia?

Najbližšie 22. októbra budem v Topoľčanoch v divadle GunaGu v predstavení Poslední hrdinovia, je to naozaj veľmi vtipná vec. Veľmi sa teším, pretože tam mám skvelých kolegov Jožka Vajdu, Gabiku Dzurikovú, Viktora Horjana a potom Sit down ladies comedy v Bratislave, v Žiline a Košiciach.

Na záver, v jednom z vašich stand-up vravíte, že neviete hovoriť vtipy. To ma prekvapilo, alebo to bol len vtip?

Nie, nie, je to naozaj, pravda. Pre mňa sú vtipy to, čo sa hovorí, keď to niekto vie interpretovať druhému a na záver je vtipná pointa, ale nie je to z vlastného života. Na stand-upe nehovoríme vtipy , ale snažíme sa hovoriť vlastné vtipné zážitky.

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Lujza (36) vyrástla na doskách divadla v Nitre: Humor i herectvo má v génoch, RO
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie