Lucia Lauková Správy

Horúcich dní pribúda: TAKTO sa menila klíma v Nitre v priebehu desaťročí

Vedci prišli s aplikáciou, ktorá nám zmenu klímy demonštruje priamo na našich rodných mestách. Ako veľmi sa sa zmenila Nitra?

Ilustračný obrázok k článku Horúcich dní pribúda: TAKTO sa menila klíma v Nitre v priebehu desaťročí
Zdroj: TASR

Silu letných horúčav sme pocítili toto leto aj pod Zoborom. Za všetko hovoria desiatky denných výjazdov záchranárov k ľudom, ktorých premohli dlhotrvajúce horúčavy.

Toto leto bolo aj podľa meteorológov teplotne mimoriadne nadnormálne a bude patriť k najteplejším od začiatku meteorologických pozorovaní na našom území.

Dohady o tom, či takéto leto bývalo aj za vašej mladosti, si môžete overiť. „Tím klimatológov, analytikov a vedcov z Chicagskej a Kalifornskej univerzity vytvoril zaujímavú online aplikáciu. Ukazuje ako veľmi sa zmenila klíma v ľubovoľnom meste na svete oproti roku, kedy sme sa narodili,“ píše portál imeteo.sk.

Napríklad v roku 1970 mohla Nitra očakávať minimálne 1 deň za rok, kedy teplota dosiahla najmenej 32 °C. V roku 1983, to boli ročne 2 dni a v roku 1988 už 3 dni.

Ďalší horúci deň si Nitra pridala v roku 1993, kedy sa ročne mohli vyskytnúť 4 dni s teplotou najmenej 32 °C. V roku 1997 to už bol celý pracovný týždeň.

Dnes je v Nitre v priemere 6 dní s teplotou minimálne 32 °C. Ako to bude pokračovať? Podľa modelu bude takýchto horúcich dní na konci storočia v meste pod Zoborom priemerne 17. Do aplikácie stačí zadať rok narodenia a vaše rodisko. Vyskúšať si to môžete TU!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM