FOTO a VIDEO: Na Agrokomplexe v Nitre vrcholia prípravy na poľnohospodársku výstavu

Na národnom výstavisku finišujú prípravy 45. ročníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy. Areál zaplní vyše 650 vystavovateľov.

Lucia Šútorová

Medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava sa na nitrianskom Národnom Výstavisku bude v dňoch 16. až 19. augusta konať už po 45. krát. Je to sviatok poľnohospodárov, zdravých potravín, milovníkov prírody a hlavne moderného životného štýlu – návrat k prírode a tradíciám.

Návštevníci budú môcť ochutnať tradičné národné špeciality. Novinkou výstavy je ENVIRO, na ktorom sa predstavia spoločnosti a organizácie venujúce sa praktickej ochrane prírody, environmentálnej výchove, ako aj propagácii a aplikovaniu princípov udržateľného spôsobu života.

Atrakcie aj pre najmenších

Podujatie spestrí kvalitný odborný program, filmová produkcia i atrakcie pre najmenších návštevníkov. Téma plytvania potravinami a spracovanie bioodpadu sa odprezentuje prostredníctvom ekologických projektov v pavilóne B.

Nádherné jedince tradičných hospodárskych zvierat predvedú špeciálne chovateľské zväzy, ktoré v rámci Národnej výstavy hospodárskych zvierat ponúknu i odborné poradenstvo.

Pastvou pre oči budú vystúpenia Národného žrebčína Topoľčianky, westernové vystúpenia či furmanské preteky v ťažkom ťahu. Gazdovský dvor u výskumníkov ponúkne expozíciu malých hospodárskych zvierat vrátane mláďat, súťaže a kvízy, ktoré sú veľkým lákadlom predovšetkým pre deti.

Ťahákom výstavy je aj tento rok jedinečný interaktívny pavilón F s témou „Inovujeme vidiek“ prezentujúci rôzne oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva hravou formou. Cukrári predvedú svoje umenie v pavilóne C, v ktorom súťažia o titul „Torta roka“ na tému Slovenské tradície a folklór.

Historický skanzen

Kolorit výstavy sprevádza piskot parnej lokomotívy z poľnej železnice. V slovenskom poľnohospodárskom múzeu sa postarajú o nádych minulosti preteky v tradičnom spôsobe kosenia „Senobranie“, traktorparáda a 3. ročník súťaže Rezbárske bzučanie – súťaž vo vyrezávaní do klátov. Celý program múzea sa bude odohrávať v prostredí historického skanzenu.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR/Dnes24.sk