Lucia Lauková Rôzne Správy

Doplnili zásoby vzácnej tekutiny: O vlastnú krv sa podelili i obyvatelia Nitry, VIDEO

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi sa v Nitre konala Divadelná kvapka krvi a DOD v pobočke Národnej transfúznej služby v Nitre.

Zdroj: Dnes24.sk

Slovenský Červený kríž (SČK) ukončil v piatok v nitrianskom Divadle Andreja Bagara (DAB) tohtoročnú Divadelnú kvapku krvi. V ôsmich divadlách po celom Slovensku prišli od 10. do 14. júna darovať krv stovky ľudí.

Stovky darcov

Generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová Kesegová označila tohtoročnú kampaň za veľmi úspešnú. „Už vlani sa nám vydarila, keď prišlo viac ako 330 darcov. Tento ročník ešte nemáme vyhodnotený, ale už teraz predpokladáme, že darcov bude ešte viac. Veľmi dobre hodnotím aj posledné podujatie kampane tu, v DAB v Nitre. Som nadšená z celkovej atmosféry, ktorá tu panuje aj z toho veľkého počtu ľudí, ktorí prišli. Určite tu bolo vyše 60 darcov, takže je to veľmi úspešná akcia,“ skonštatovala.

Spokojná bola aj predsedníčka Územného spolku SČK v Nitre Mária Hegedüšová, ktorá v piatok osobne darovala krv už po 80. raz. „Takže je to také jubileum a som rada, že som mohla aj ja pomôcť. Veľmi ma teší, že do DAB prišlo množstvo mladých ľudí a medzi nimi aj veľa prvodarcov. Verím, že mnohí z nich začnú chodiť na odbery pravidelne,“ povedala Hegedüšová.

V lete sa spotreba zvyšuje

Odborníci z SČK pripomínajú, že krv je potrebná počas celého roka, leto je však obdobím, kedy sa jej spotreba zvyšuje. „V lete je to s krvou vždy horšie. Ľudia veľa cestujú, darcovia sú na dovolenkách, stáva sa veľa úrazov, takže tá spotreba krvi je vždy o čosi vyššia,“ uviedla Rosiarová Kesegová.

Ako pripomenula, pracovníci SČK preto nebudú zaháľať ani v dovolenkovom období. „Aj počas leta sa bude robiť veľa lokálnych podujatí, rôzne letné regionálne kvapky krvi a podobne, ale bez ohľadu na to, či je nejaké podujatie, alebo nie, vždy sa dá ísť na odberné miesto a krv darovať. Najbližšou veľkou akciou, ktorú pripravujeme, bude Študentská kvapka krvi. Konať sa bude na jeseň, od októbra do novembra,“ dodala Rosiarová Kesegová.

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi pripravila Národná transfúzna služba (NTS) SR na všetkých svojich odberových centrách, vrátane Nitry, Deň otvorených dverí.

V galérii nájdete fotografie z DOD v Národnej transfúznej službe v Nitre!

DOD v Národnej transfúznej službe v Nitre
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM