Lucia Lauková Správy

Dokončenie rekonštrukcie SOŠ veterinárnej v Nitre v nedohľadne: Kraj zrušil ďalšiu súťaž

Ponuku do verejnej súťaže poslali tri spoločnosti. Cenové rozdiely boli veľké, kraj žiadal vysvetlenie.

Ilustračný obrázok k článku Dokončenie rekonštrukcie SOŠ veterinárnej v Nitre v nedohľadne: Kraj zrušil ďalšiu súťaž
7
Galéria
Zdroj: TASR

Nitriansky samosprávny kraj hľadá firmu na dokončenie rekonštrukčných prác začatých na Strednej odbornej škole (SOŠ) veterinárnej v Nitre. Práce stoja od roku 2017, kedy nastala kuriózna situácia. Stavebná firma sa mala do rekonštrukcie pustiť bez podpísanej zmluvy.

Rekonštrukcia bez zmluvy

Kraj vyhlásil prvú verejnú súťaž na rekonštrukciu SOŠ veterinárnej v Nitre ešte v roku 2017. Jej víťazom sa stala firma JUMA Nitra, ktorá sa podujala vykonať stavebné práce za cenu 1 066 645,72 eura s dobou realizácie 22 pracovných dní. Predseda NSK mal vážne pochybnosti, či sa dá investícia za vyše milión eur zvládnuť za 22 dní a zmluvu nepodpísal. „Mojím motívom nebolo celý proces zastaviť, len som chcel znalecký posudok s okrúhlou pečiatkou, ktorý by potvrdil, že sa to dá v danom termíne stihnúť. Nakoniec k tomu nedošlo, lebo sa zistilo, že tá firma už robí,“ povedal vlani predseda NSK Milan Belica.

Kraj na to prišiel až vtedy, keď už firma mala zrealizovanú časť diela vo výške 310 157 eur. Krajskí poslanci vlani rozhodli, že tieto náklady stavebnej firme župa uhradí. Zároveň bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Mimoriadne nízka cena

Úspešnou nebola ani verejná obchodná súťaž vyhlásená v októbri 2018. Cenovú ponuku predložili traja uchádzači. Firmu Stavomal Slovakia, s.r.o., ktorá predložila najnižšiu cenovú ponuku (509 632, 40 eur) kraj požiadal o vysvetlenie. Potom, čo tak firma neurobila bola z verejnej súťaže vylúčená.

Zvyšné dve cenové ponuky od firiem DAG Slovakia vo výške takmer 799-tisíc a EURO-Štukonz, a.s. (vyše 940-tisíc eur) boli naopak pre rozpočet privysoké. Kraj sa preto rozhodol toto verejné obstarávanie zrušiť.

„NSK v tejto súvislosti požiadal o metodické usmernenie Úrad pre verejné obstarávanie v Bratislave. Ďalší postup bude určený v súlade s týmto usmernením,“ povedala Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja

Foto: ilustračné

Stredná odborná škola veterinárna v Nitre
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM