Lucia Šútorová Správy

Do areálu Zoborského kláštora sa nedostanete: Vstupná brána je dočasne uzavretá

Areál Zoborského kláštora je pre verejnosť na niekoľko mesiacov uzavretý. Rozhodol o tom vlastník.

Ilustračný obrázok k článku Do areálu Zoborského kláštora sa nedostanete: Vstupná brána je dočasne uzavretá
13
Galéria

Zoborský kláštor sa počas posledných rokov úspešne otvára turistom. Ak by ste sa tam vybrali v týchto dňoch, možno ostanete prekvapení.

Vstupná brána je uzavretá. Vysvetlenie nám poskytol Ján Kratochvíl, predseda Zoborského skrášľovacieho spolku, ktorý stojí za záchranou ruín a obnovení areálu.

„Areál ruín kláštora sa nachádza v oplotenom areáli Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor. Oni sú majitelia plochy i ruín,“ priblížil Ján Kratochvíl. To znamená, že nemocnica zodpovedá za prípadný úraz ľudí, pohybujúcich sa v ich priestore.

Dôvodov je niekoľko

V zime tak nebude areál sprístupnený. Dôvodov je podľa Jána Kratochvíla niekoľko. „Chodníky nie sú udržiavané, ruiny lákajú na výstup na ne, časť areálu je les, v zime nie je zaistený dozor ani údržba. V prípade úrazu, by nemocnica zodpovedala,“ vysvetľuje Ján Kratochvíl.

Pri vstupe do areálu z nemocnice sú umiestnené tabuľky, ktoré upozorňujú návštevníkov na to, že ide o súkromný pozemok a vstup je zakázaný.

Sprístupnia ho v máji

Zoborský kláštor má byť opäť sprístupnený verejnosti až v máji, po jarnom upratovaní. „V apríli sa uskutoční vyčistenie (lístie, konáre), kontrola ruín (či nie sú uvolnené kamenné murivá) a následne sa sprístupní verejnosti,“ dodal predseda Zoborského skrášľovacieho spolku Ján Krátochvíl.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Trnavy a okolia.

Zoborský kláštor
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie