Utorok 23. júl 2019 Oľga  23 °C
Lucia Šútorová Správy

Čistenie Zobora: Vyše sto dobrovoľníkov vyzbieralo dva kontajnery odpadu, FOTO

Dobrovoľníci majú za sebou kus práce. Z lesov Zobora vyniesli dva plné veľkokapacitné kontejnery odpadu.

Ilustračný obrázok k článku Čistenie Zobora: Vyše sto dobrovoľníkov vyzbieralo dva kontajnery odpadu, FOTO
9
Galéria

Viac ako sto dobrovoľníkov, turistov, milovníkov prírody, žiakov a študentov sa po roku opäť stretli na nitrianskom Zobore na 11. ročníku Jarného čistenia Zobora.

Dobrovoľníci dostali pracovné rukavice a vrecká na odpad. Postupne vyčistili od nahromadeného odpadu turistické chodníky a ich okolie medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou. Podujatie zorganizoval Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci s mestom Nitra a Správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

Nelegálne skládky

Zámerom organizátorov bola aj asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu. „Nelegálne skládky sú dlhodobým problémom, práve z nich pochádza väčšia časť z vyzbieraného odpadu,“ povedal predseda NHS Patrik Együd.

Počas uplynulých desiatich ročníkov akcie bolo vyzbieraných zhruba 28 ton odpadu, v tomto roku sa podarilo vyzbierať ďalšie dva veľkokapacitné kontejnery plné odpadu. Jeho likvidáciu zabezpečí mesto prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby.

Neohľaduplnosť ľudí

Organizátori sa zhodujú na tom, že problémom znečistenia Zoborských vrchov sú blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov, kde sa dá odovzdať, vyvážajú do prírody, prípadne prázdne obaly z potravín, ktoré si vzali na túru, neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode.

Viac fotografií nájdete v priloženej galérii!

11. ročník Jarného čistenia Zobora
9
Galéria
Zdroj: TASR