Správy

Cena bytov raketovo rastie aj v Nitre: Medziročne stúpla o DESIATKY percent

Bývanie sa stáva čoraz drahším a výnimkou nie je ani Nitra. Koľko zaplatíme za dvoj a trojizbové byty?

Ilustračný obrázok k článku Cena bytov raketovo rastie aj v Nitre: Medziročne stúpla o DESIATKY percent
Zdroj: Dnes24.sk

Priemerná cena väčších aj menších bratislavských bytov medzikvartálne stagnuje a niekde až mierne klesá. Naopak vysoký dopyt v krajských mestách ako Nitra, Prešov či Trenčín spôsobuje dvojciferný nárast. Anomáliou sú ceny dvojizbových bytov vo viacerých regiónoch, ktoré sa dotiahli takmer na úroveň trojizbových. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Cena sa priblížila

„Napriek pomerne nízkym nárastom cien dvojizbových bytov na väčšine Slovenska je ich aktuálna cena v porovnaní s trojizbovými vysoká. V niektorých častiach je medzi nimi rozdiel doslova pár tisíc eur. Najviac sa priblížili v Bratislave V, Nitre a Banskej Bystrici,“ poznamenal analytik portálu Michal Pružinský.

Vyššie medzikvartálne nárasty zaznamenali v časti Košice III (22,31 %), Prešove (18,75 %), Nitre (11,97 %) a Trenčíne (11,01 %).

Približovanie cien menších a väčších bytov podľa analýzy spôsobuje aj fakt, že nárast cien trojizbových bytov je v porovnaní s uplynulým obdobím veľmi mierny. Vo väčšine mestských častí Bratislavy od začiatku roka ich priemerná cena poklesla a v slovenských regiónoch dosahujú kvartálny rast len v jednociferných percentách.

Prečítajte si tiež

„Stagnácia cien trojizbových bytov môže ukazovať, že dosiahli hranicu, ktorú si už väčšina ľudí nemôže dovoliť. Treba však dodať, že najdrahšie projekty v Bratislave majú aktuálne pozastavený predaj bytov, keďže čakajú na vývoj situácie na trhu,“ dodal Pružinský.

Na silných regionálnych realitných trhoch narástla za štvrťrok cena väčších bytov najviac v Nitre (14,63 %), v časti Košice IV (11,73 %, medziročne 40,31 %) a v Prešove (11,36 %). Aj v prvom kvartáli tohto roku si medziročné prvenstvo udržiava Trenčín, kde vďaka novým developmentom cena väčších bytov za rok vzrástla takmer o polovicu (46,67 %).

Nárast pocítila aj Nitra

Portál sa pozrel aj na priemerné ceny jednotlivých typov bytov. Kým za dvojizbový byt sme v okrese Nitra v prvom štvrťroku 2021 zaplatili 96-tisíc eur, koncom roka to už bolo 117-tisíc eur a za prvý kvartál roku 2022 sa jeho cena vyštverala až na 131-tisíc eur. Suma, ktorú zaplatíme za dvojizbový byt, tak v porovnaní posledného štvrťroku 2021 a prvého štvrťroku 2022 stúpla o 11,97%. Medziročný rast však predstavuje až 36,46 percenta.

A ako vyzeral pohyb cien pri trojizbových bytoch? V prvom štvrťroku stáli v okrese Nitra v priemere 111-tisíc eur, koncom roka to už bolo 123-tisíc eur a v prvom štvrťroku 2022 sme za 3-izbový byt zaplatili priemerne 141-tisíc. Medziročný nárast cien sa tak zastavil na úrovni 27,03 percenta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM