Lucia Šútorová Správy

Architektonická súťaž na Kino Palace má víťaza: Tento návrh vybrala porota, FOTO

Do architektonickej súťaže prišlo 36 návrhov. Súťaž zorganizovali architekti z ateliéru 2021. Víťazný návrh ráta s kaviarňou aj s priestorom na premietanie.

Ilustračný obrázok k článku Architektonická súťaž na Kino Palace má víťaza: Tento návrh vybrala porota, FOTO
3
Galéria

V lete vyhlásilo mesto Nitra architektonickú súťaž návrhov na obnovu niekdajšieho Kina Palace. Do súťaže poslali architekti 36 návrhov.

Odborná porota zasadla 10. septembra. Ako informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek, zložená bola z renomovaných architektov, odborníkov na dielo architekta Weinwurma a pamiatkovú obnovu, ako aj z prizvaných expertov napríklad z oblasti scénografie, prevádzky kultúrnych zariadení a pracovníkov Krajského pamiatkového úradu.

Vypracujú projekt

„Odborná porota vybrala víťazný návrh, ktorého autor vstúpi s mestom Nitra ako zadávateľom súťaže do priameho rokovacieho konania. Cieľom bude dopracovanie architektonickej štúdie a vypracovanie projektovej dokumentácie,“ prezradil Tomáš Holúbek, hovorca mesta.

V kine, ktoré bolo postavené v rokoch 1925 až 1926, má po rekonštrukcii vzniknúť multifunkčná sála so zázemím, kaviareň a priestor pre workshopy. Sála má byť zameraná hlavne na scénické umenie, hudbu s možnosťou premietania.

Súťaž vyhral návrh od spoločnosti Livinark s. r. o.. Podľa poroty návrh dokázal splniť náročné požiadavky na pamiatkovú obnovu a súčasne ponúknuť ucelený architektonický názor na zmenu využitia objektu.

Nové podzemné podlažie

Odborníci vyzdvihli novonavrhované podzemné podlažie. „Z hľadiska svojej novej funkcie je jeho hlavnou výhodou to, že ponúka maximálnu možnú veľkosť sály a uvoľnenie dispozície vstupného podlažia tým, že situuje obslužné priestory (šatne, WC a sklady) do novonavrhovaného podzemného podlažia,“ píše sa v opise víťazného návrhu.

„Vo svojom materiálovom prevedení a detailoch je prestavba triezvo citlivá v pripomínaní architektonickej a historickej hodnoty diela Friedricha Weinwurma. Porota má výhrady k umiestneniu kaviarne, dôležitého spoločenského katalyzátora, iba na poschodí. Navrhuje pri dopracovaní štúdie rozšírenie jej prevádzky aj na prízemie objektu,“ stojí v hodnotení návrhu.

Víťazný návrh nájdete v priloženej galérii!

Víťazný návrh na kino Palace
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie