Správy

Rodičia nás zahlcujú správami, hovorí pediater z Nitry: Chorých je rekordne veľa detí

Nitriansky pediater Adam Turoň hovorí o podobnom náraste prípadov, ako počas najväčšej vlny omikronu u detí. Pribúdajú mu aj malí pacienti z Ukrajiny.

Ilustračný obrázok k článku Rodičia nás zahlcujú správami, hovorí pediater z Nitry: Chorých je rekordne veľa detí
Zdroj: Adam Turoň

Aké majú pozitívne deti priebeh a ťažkosti po prekonaní ochorenia?

Najmenšie deti bojujú hlavne s horúčkami okolo 39 až 40 stupňov °C. Je bežné, že „teplotujú“ aj 2–3 dni. Samozrejme, majú rôzne príznaky infektu horných alebo dolných dýchacích ciest. Staršie deti potrápia teploty, bolesti hrdla, hlavy, celého tela, triaška, kašeľ, vracanie, hnačky. Toto sú najčastejšie príznaky v našej ambulancii. Stretli sme sa už ale s celou plejádou príznakov u ochorenia covid. Presne tak, ako to popisuje odborná literatúra a klinická prax.

Kedy by sa podľa vás situácia mohla zlepšiť?

Ja na toto nedokážem odpovedať. Sledujem, čo sa hovorí, píše, aké nové informácie prinášajú epidemiológovia. Neostáva mi nič iné ako im dôverovať. Ja čakám, pokým sa oteplí. :)

V súčasnosti prichádza k lekárom aj veľa detí ukrajinských rodičov. Na sociálnej sieti ste priznali, že aj u vás to vyvolalo chaos. Čo ho spôsobilo?

Chaos je možno silné slovo, ale v ten deň som tak naozaj cítil. Vychádzal som aj z týždňa pred tým. Teraz sa to mierne upokojilo. Ukrajinské deti k nám prichádzajú zatiaľ kvôli potvrdeniam do škôl. Máme už presné pokyny ako postupovať, a zdá sa že ich už má aj samospráva. Potvrdenie pred nástupom do školy (materskej, základnej, strednej) predchádza dlhším a komplexným vyšetrením dieťaťa. Navyše je tam jazyková bariéra. Na jedno dieťa potrebujem 30 minút. Ale v ambulancii nezhasneme svetlo, nevypneme telefóny, emaily, správy z Facebooku bežia stále, naši objednaní pacienti sedia na čas, kde majú. Do toho klopú mnohopočetné ukrajinské rodiny bez otcov na dvere ambulancie a dožadujú sa vyšetrenia. Pri vyšetrení často odhalíme prebiehajúce akútne alebo chronické ochorenie. Akútne ochorenia dokážeme zvládnuť aj napriek tomu, že im je poskytovaná len neodkladná zdravotná starostlivosť. Pri chronických ochoreniach je to ťažšie, takéto deti vyžadujú odborné vyšetrenia a predpisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok.

Ako takéto stretnutia prebiehajú?

Stretnutia s vojnou poznačenými deťmi a matkami prináša do ambulancie veľa emotívnych zážitkov. To sa nedá opísať, to treba zažiť, najlepšie na hraniciach s Ukrajinou. Sám si to tam neviem predstaviť. Matky s deťmi prichádzajú do ambulancie so sprievodcom, nasleduje overovanie všetkých dokladov, vypíšu nám podrobný dotazník v ukrajinčine, nasleduje samotné vyšetrenie. U nás v ambulancii sa vždy dohodneme na ďalšom postupe. Ešte sa nestalo, aby sme všetko vybavili na prvý krát. Očkovanie detí je pre nás podstatné, a tieto dokumenty sa zháňajú rodičom veľmi ťažko. Učíme sa denne pracovať s nastavenými pravidlami a dodržiavať všetky legislatívne normy. Stále sa však menia.

Čo by problémy podľa vás pomohlo riešiť?

U nás na poliklinike na Chrenovej je nás 8 pediatrov. Komunikujeme spolu a pomáhame si. To sa potom prenáša aj do celého okresu a vidím, akí sme pediatri organizovaní. Pomohlo by, keby aj ostatné odbory, a myslím tým hlavne nemedicínske, začali viac komunikovať medzi sebou. Ich problémy sa potom prenášajú na nás a tie naše zase na malých pacientov, ktorí za nič nemôžu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM