LULA Správy Samospráva

Zmenu organizačnej štruktúry poslanci nepodporili: Žiadajú personálny audit

Nová organizačná štruktúra mala začať platiť od 1. júna. Poslanci však návrh ostro kritizovali a v hlasovaní ho nepodporili.

Ilustračný obrázok k článku Zmenu organizačnej štruktúry poslanci nepodporili: Žiadajú personálny audit
Zdroj: Dnes24.sk

Zmenami organizačnej štruktúry na Mestskom úrade v Nitre by došlo k zrušeniu či premenovaniu viacerých pracovných pozícií i samostatných odborov. Zároveň malo vzniknúť 5 odborov a 25 nových pracovných miest, čo s ohľadom na aktuálnu koronakrízu, kritizovalo niekoľko poslancov.

Prednosta Martin Horák však ubezpečoval, že pracovné pozície by neboli obsadené naraz. „Prijímať ľudí budeme podľa možností. V blízkej budúcnosti by sme obsadili päť až sedem miest,“ vysvetlil prednosta.

Navrhovaná zmena bola podľa prednostu do značnej miery pripravovaná ešte jeho predchodcom a teda pred krízou. „Táto zmena reaguje na dlhodobé nedostatky na mestskom úrade. Snaží sa doplniť stavy zamestnancov hlavne na odborných pozíciách,“ povedal prednosta.

Názory poslancov

Ani to však poslancov nepresvedčilo. „Navyšovanie počtu miest je bez personálneho auditu neprijateľný krok,“ povedal poslanec Miloslav Hatala.

„Na úrade máme vytvorených 288 pracovných miest a nie je obsadených nejakých 25 miest. Za bývalého vedenia bolo nejakých 235 úradníkov. Tu sa šafári, hazarduje s peniazmi daňových poplatníkov, v čase, keď ani nevieme odhadnúť dopad na rozpočet,“ myslí si poslanec Peter Oremus.

Personálny audit

S návrhom nesúhlasil ani bývalý viceprimátor a súčasný mestský poslanec Ján Vančo. Podľa jeho slov sa takáto zmena mohla robiť na etapy a až po personálnom audite.

„Veľmi ma mrzí, že neprišlo k dohode medzi poslancami a primátorom, v ktorého kompetencii zmena organizačného poriadku je. S neochotou pristúpiť na argumenty poslancov a až tvrdosťou som sa nestretol za uplynulých niekoľko rokov,“ vyjadril svoj názor poslanec Vančo.

Predložený návrh berie ako názor jednej strany dvoch pilierov, ktoré samospráva má. S jeho slovami súhlasila aj poslankyňa Petra Ajdariová. „Väčšinou sa nerešpektuje koalícia s opozíciou, ale toto, čo sa deje teraz v tomto volebnom období, som ja osobne nezažila ani za minulého volebného obdobia, kedy tu bol toľko opleskovaný Smer,“ povedala poslankyňa Ajdariová.

Potrebu personálneho auditu vyzdvihol aj nezávislý poslanec Miroslav Gut. Žiadať ho mali ešte pred rokom. „Dodnes na to nebolo ani odpovedané. Hovoríte o širokej diskusii pán primátor, ale nemám taký pocit, že by ste diskutoval priečne s celým auditóriom poslancov,“ doplnil poslanec Gut.

Primátor Marek Hattas pripustil, že veľká organizačná zmena môže prísť až po personálnom audite. Argumentoval, že poslancov si vždy vypočuje. „Vždy budem rátať s vašimi pripomienkami, ale treba si jasne povedať, čo je v kompetencii primátora a čo v kompetencii poslancov,“ povedal primátor Marek Hattas.

Po prerokovaní nakoniec mestskí poslanci nesúhlasili so zmenou organizačného poriadku Mestského úradu v Nitre.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie