Správy

Zlý stav i nevhodná poloha: Mesto vypíli desiatky stromov

Nitrianska radnica začala s postupným odstraňovaním chorých a nevhodne vysadených drevín v celom meste.

Ilustračný obrázok k článku Zlý stav i nevhodná poloha: Mesto vypíli desiatky stromov
3
Galéria

Ešte počas víkendu, pred avizovaným silným vetrom, boli vypílené štyri stromy v mestskom parku, kde dôjde k výrubu ďalších chorých drevín.

Prehnité stromy

Podľa slov Andreja Jančoviča z mestského úradu boli odstránené stromy prehnité a duté. „Mohli spôsobiť tragédiu. Hneď, ako sa počasie umúdri, bude tu odstránených niekoľko ďalších stromov,“ uviedol.

Mesto si pred samotným výrubom dalo vypracovať odborný posudok od Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene. Až po odporúčaní znalcov a získaní potrebných rozhodnutí sa stromy odstránili. „Práce vykonáva firma Zelené mesto, výherca elektronického trhoviska. Odstránené sú sofory japonské a javory mliečne,“ spresnil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Vypília desiatky stromov

Ako doplnil, celkovo bude v rôznych častiach mesta vyrúbaných ďalších 56 drevín.

„Vypília sa stromy v Starom meste, na Chrenovej, aj na Klokočine. Vypílené budú borovice, orgován, škumpa, hlošina, ale aj lipa, slivka, topoľ, jabloň, duglaska, smrek, brečtan, tuja, agát, baza, vŕba, breza a jaseň. Dôvodmi výrubov sú okrem zlého zdravotného stavu stromov aj ich znížená stabilita a nevhodná poloha zasadenia,“ vysvetlil Holúbek.

Mesto už informovalo, že všetky vypílené dreviny budú nahradené novými. „Budú to zdravé stromy, ktoré sa vysadia tak, aby neohrozovali zdravie ľudí,“ dodal Holúbek.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Vypilovanie stromov v mestskom parku v Nitre
3
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie