Aktualizované Lucia Šútorová Správy

Mesto uzavrelo park aj cintoríny: Za obeť počasiu padlo už niekoľko stromov

V Nitre má fúkať mimoriadne silný vietor. Radnica už uzavrela mestský park, kde je mnoho starých stromov a hrozí ich pád alebo zlomenie.

Ilustračný obrázok k článku Mesto uzavrelo park aj cintoríny: Za obeť počasiu padlo už niekoľko stromov
3
Galéria

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred silným vetrom. Pre okres Nitra bola vydaná výstraha 3. stupňa. Krátko po 15.00 hodine sa výstraha znížila na druhý stupeň.

Priemerná rýchlosť vetra môže podľa SHMÚ dosiahnuť hodnoty okolo 70 km/h. V nárazoch môže fúkať rýchlosťou 85 až 105 km/h.

Zatvorený park aj cintoríny

„Od desiatej dopoludnia preto zatvárame mestský park na Sihoti aj cintoríny. Toto opatrenie platí až pokiaľ vietor neustane. Zároveň by sme chceli obyvateľov aj návštevníkov Nitry vyzvať, aby sa po vonku pohybovali s maximálnou opatrnosťou,“ upozorňuje hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Kvôli bezpečnosti už padlo za obeť viacero stromov. „V parku sa cez víkend stihli vypíliť 4 stromy. Piaty sa mal píliť dnes, ale poslali sme zamestnancov preč z parku, môže to tam byť nebezpečné. Vypílili sme aj suchú borovicu na Kalvárii,“ prezradil hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Mali odborný posudok

Schválené stromy na výrub boli v zlom zdravotnom stave. „Mesto si pred týmto krokom dalo vypracovať odborný posudok od Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene. K výrubu sme pristúpili na základe odporúčaní znalcov a až po získaní potrebných rozhodnutí o výrube,“ ubezpečil hovorca mesta.

Náhradnú výsadbu v parku podľa hovorcu mesto zabezpečí. „Okrem parku rúbali ďalšie stromy na cintorínoch a v obytných súboroch,“ dodal hovorca, s tým, že orezy mesto uprace hneď ako to dovolí počasie.

Fúkať má aj v utorok, kedy je vydaná výstraha druhého stupňa. Výstraha pred silným vetrom platí pre okres Nitra do utorka 11. februára do 16.00. Rýchlosť vetra má dosiahnuť v nárazoch 85 až 105 km/h.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Vypilovanie stromov v mestskom parku v Nitre
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie