LULA Kultúra Správy

Zachránil desiatky životov: V obci pri Nitre postavili pamätník Štefanovi Gallovi

Nový pamätník je venovaný spomienke na pápežského preláta Štefana Galla. Počas svojej existencie ovplyvnil mnoho životov, niektoré zachránil pred smrťou.

Ilustračný obrázok k článku Zachránil desiatky životov: V obci pri Nitre postavili pamätník Štefanovi Gallovi
Zdroj: TASR

V areáli kostola sv. Martina v obci Jarok v okrese Nitra pribudol nový pamätník. Venovaný je spomienke na pápežského preláta Štefana Galla, nositeľa čestného titulu Spravodliví medzi národmi. Na realizácii pamätníka sa podieľala obec Jarok a Európske fórum vínnej kultúry v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi.

„Štefan Gallo pôsobil na fare v Iregu, dnešnom Jarku. Počas perzekúcií židovského obyvateľstva v Nitre a okolí sa priamo alebo intenzívnym prispením podieľal na záchrane 35 Židov,“ uviedol Ján Všetečka – Konstanty, prezident Európskeho fóra vínnej kultúry.

Pôsobenie v Nitre a okolí

Štefan Gallo sa narodil 23. decembra 1882 v obci Kolárovice neďaleko Bytče. Kňazské štúdiá a formáciu v Nitre zavŕšil v roku 1905 titulom doktor scholastickej filozofie. Na ďalšie štúdiá odišiel do Ríma, kde bol 28. októbra 1908 vysvätený za kňaza a v nasledujúcom roku získal titul doktor teológie. Po návrate na Slovensko pôsobil ako kaplán v Trenčianskej Teplej, Močenku, Nitre a ako farár v Pruskom a Jarku, kde pôsobil od roku 1935 do roku 1951.

Jeho pôsobenie v obci nebolo zamerané len na záchranu židovských spoluobčanov vlastným úsilím. Svojím vplyvom a slovom všestranne pôsobil aj na svojich farníkov, ktorých nabádal na podobné činy. V jarockej farnosti tak existuje viacero ľudí a rodín, ktorí zase pomohli iným Židom.

Pracovný tábor

V roku 1951 bol Gallo zatknutý Štátnou bezpečnosťou a internovaný do pracovného tábora v Hájku pri Kladne na nútené práce. Napriek veľkej vzdialenosti boli viacerí farníci z Jarku navštíviť svojho duchovného otca vo väzenskom pracovnom tábore.

V roku 1953 bol prepustený a o nejaký čas sa podarilo vybaviť pre neho štátny súhlas na ustanovenie za farára v obci Kovarce, kde pôsobil do roku 1959. Napriek pokročilému veku zasvätil svoj život až do konca kňazskej službe. V rokoch 1959 až 1970 pôsobil ako farár v obci Žabokreky nad Nitrou, kde 5. januára 1970 zomrel vo veku nedožitých 88 rokov. Pochovaný je na tamojšom cintoríne.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie