Lucia Lauková Správy

Zábery, ktoré vás vrátia v čase: Aká bola Nežná revolúcia v Nitre?

Od Nežnej revolúcie uplynulo 34 rokov. Archívne zábery zachytávajú revolučnú náladu aj v meste pod Zoborom.

Ilustračný obrázok k článku Zábery, ktoré vás vrátia v čase: Aká bola Nežná revolúcia v Nitre?
21
Galéria
Zdroj: Klub priateľov starej Nitry

17. novembra si pripomíname si 34 rokov, odkedy študentské akcie, štrajky a protesty v uliciach s masovou účasťou ľudí viedli k pádu komunistického režimu v bývalom ČSR.

Impulzom k vzbure bol brutálny zásah bezpečnostných zložiek na vysokoškolských študentov 17. novembra 1989 na Národnej triede v Prahe.

Správy o násilnom zásahu vyprovokovali skupiny ľudí k zakladaniu štrajkových výborov. Začala sa séria protestných zhromaždení proti komunistickému režimu, ktoré vyústili do generálneho štrajku 27. novembra 1989.

Prečítajte si tiež

Nitrianski herci boli v Moskve

Výbor založili aj nitrianski divadelníci, ktorí tesne pred vypuknutím revolúcie vycestovali do Moskvy, kde museli odohrať niekoľko predstavení. O udalostiach, ktoré sa udiali 17. novembra, sa postupne dozvedali z telefonátov od svojich kolegov. „Iba ťažko sme zisťovali, čo sa vlastne deje, cez telefónne linky sme sa báli hovoriť priamo, pre strach z odpočúvania. Nakoniec sme sa dozvedeli, o čo ide a chceli sme na situáciu zareagovať,“ spomína herečka DAB Daniela Kuffelová.

Herci sa od svojho kolegu Milana Kňažka dozvedeli, že divadlá doma na protest proti komunistickému režimu nehrajú. Vzápätí sa medzi nimi začali debaty, či svoje predstavenia v Moskve odohrať alebo nie. „Boli rôzne názory. Plne sme si uvedomovali, že sme tam na pozvanie sovietskej strany a nemáme v rukách ani naše pasy, ani letenky domov. Nikto netušil, čo by sa s nami mohlo stať, veď pracovné tábory na Sibíri boli bližšie ako Československo,“ popisuje udalosti vtedajšia dramaturgička DAB Darina Kárová. Z Ruska sa vrátili v noci 23. novembra a hneď nasledujúce ráno založili v divadle koordinačný výbor DAB.

Ulice plné ľudí

„Na pešej zóne sa 23. novembra konal prvý veľký míting, kde sme sa stretli so študentmi. Bola strašná zima, snežilo, no ulice boli plné ľudí. Pavol Sika prečítal pred Domom módy na Leninovej triede vyhlásenie o založení Verejnosti proti násiliu (VPN) v Nitre, ktoré sme spoločne zostavili v sídle ochranárov,“ priblížila novembrové udalosti v Nitre Bakošová.

Dňa 27. novembra bol celoštátny generálny štrajk. V Nitre ho podporilo vyše 35-tisíc ľudí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Nežná revolúcia pod Zoborom
21
Galéria
Zdroj: Klub priateľov starej Nitry
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM