Lucia Šútorová Správy Samospráva

Z pešej zóny odstránili staré stromy: Nahradia ich nové a väčšie, FOTO

Staré stromy na pešej zóne v Nitre nahradia novými. V horúčavách majú poskytnúť väčší tieň.

Ilustračný obrázok k článku Z pešej zóny odstránili staré stromy: Nahradia ich nové a väčšie, FOTO
6
Galéria

V centre Nitry začala obnova zelene. Mesto sa rozhodlo nahradiť staré stromy na pešej zóne a pri divadle novými.

V stredu ste si mohli všimnúť prípravné práce na výsadbu 47 nových stromov. Pôvodne boli v 90. rokoch na pešej zóne vysadené guľovité kultivary Prunus fruticosa. Tie čoskoro nahradí Brestovec západný.

Väčší chládok

Na obnovu zelene pristúpilo mesto z viacerých dôvodov. „Pri poslednej inventarizácii sme zistili, že väčšina starých stromov je preschnutá, a tak padlo rozhodnutie nahradiť ich novými,“ prezradil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Okrem toho svojim vzrastom poskytnú v letných mesiacoch dostatok chládku. „Samotná drevina je známa z miest južných európskych krajín. K výsadbe tohto typu stromu nás ale tlačí hlavne počasie, ktoré je v lete porovnateľné so stredomorskými krajinami. Mohutný listnatý pomôže výborným tienením a je odolný aj v znečistenom prostredí,“ uvádza mesto Nitra.

Do akej výšky vyrastú?

Brestovec západný dorastá do výšky a šírky asi 20 metrov. „Spolu ich bude štyridsaťsedem, z toho dvadsaťsedem na samotnej pešej zóne a ďalších dvadsaťjeden pri divadle,“ spresnila referentka pre projekciu, zakladanie a ochranu verejnej zelene Ľudmila Šterdasová.

„Radnica bude v aktivitách dopĺňania vhodnej zelene pokračovať. A to nielen v centre mesta, ale aj na sídliskách,“ priblížil ďalšie plány mesta hovorca Tomáš Holúbek.

V galérii si pozrite zábery z prípravy výsadby nových stromov!

Staré stromy z pešej zóny odstránili: Nahradia ich nové a väčšie, FOTO
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie