Iné športy

Volejbalová reprezentácia príde pod Zobor: V Nitre ju čaká letný kemp

Nový tréner slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie Marek Kardoš vo štvrtok oznámil nomináciu na blížiaci sa letný kemp národného tímu v Nitre (20. júla - 7. augusta).

Ilustračný obrázok k článku Volejbalová reprezentácia príde pod Zobor: V Nitre ju čaká letný kemp
Zdroj: Rastislav Búgel

Slováci mali pôvodne v druhej polovici augusta a úvode septembra bojovať o postup na majstrovstvá Európy 2021, program väčšiny kvalifikačných skupín však Európska volejbalová konfederácia (CEV) kvôli pandémii koronavírusu presunula na január budúceho roka.

Zrušenie tohtoročnej Zlatej európskej ligy a presun kvalifikácie zo záveru leta na január, pochopiteľne, zasiahli aj do plánov nového reprezentačného trénera. „V európskej lige sa mala skúsená osmička či deviatka hráčov prestriedať a popri nej mali dostať priestor mladí hráči v rámci prirodzenej generačnej obmeny, žiaľ, situácia sa zmenila. Keďže som chlapcov už dlho nevidel pokope, využijeme na to tento letný kemp,“ uviedol Kardoš pre oficiálnu stránku Slovenskej volejbalovej federácie.

Najsilnejší možný tím

Skúsený kormidelník, ktorý v novej sezóne povedie aj extraligový Prešov, zložil prakticky najsilnejší možný tím. Nechýbajú v ňom nahrávač Juraj Zaťko, smečiari Tomáš Kriško s Matejom Patákom, blokári Peter Ondrovič a Šimon Krajčovič či univerzál Peter Michalovič. Do národného tímu sa po takmer piatich rokoch vracia libero Ľuboš Nemec, účastník ME 2015 v Taliansku, ktorý sa v minulých rokoch venoval v lete plážovému volejbalu.

„Nová tvár je okrem navrátilca Ľuba Nemca prakticky len mladý blokár Janko Jendrejčák. Táto kostra by mala tvoriť štrnástku na kvalifikáciu. Nezostáva veľa času; potrebujeme teraz vidieť hráčov, s ktorými chceme vybojovať postup na majstrovstvá Európy,“ povedal Kardoš a doplnil: „Tieto tri týždne majú slúžiť na to, aby sme na ďalšom zraze v decembri pred kvalifikáciou mohli pokračovať v systéme, ktorým budeme chcieť hrať. Taktiež by mali slúžiť na spoznanie hráčov a ich aktuálneho stavu po štyroch mesiacoch bez volejbalu.“

Slováci budú o celkovo jedenástu účasť na európskom šampionáte a ôsmu za sebou bojovať v kvalifikačnej E-skupine s Rumunmi, Švajčiarmi a Albáncami.

Prvý turnaj skupiny sa na základe žrebu uskutoční od 7. do 10. januára 2021 na Slovensku, druhý turnaj o týždeň neskôr (14. – 17. 1.) v Rumunsku. Na šampionát s 24 účastníkmi, ktorý budú hostiť Poľsko, Česko, Fínsko a Estónsko, postúpia víťazi siedmich skupín a päť najlepších tímov z druhých priečok.

„Hrať na konci leta tri týždne systémom streda – sobota doma a vonku by aj vzhľadom na cestovanie a súvisiace obmedzenia jednoducho nebolo možné, presun na január a turnajový formát boli jedinou a najlepšou alternatívou,“ myslí si Kardoš, ktorého mrzí skutočnosť, že počet divákov bude musieť byť aj v januári zrejme limitovaný opatreniami proti šíreniu nákazy. „U nás sa fanúšikovia vždy radi prídu pozrieť na volejbal a vytvárajú výbornú atmosféru, takže je to škoda. Každopádne som rád, že odohráme prvý turnaj doma, je to pre nás veľká výhoda. Tiež veľká zodpovednosť, ale máme skúsených hráčov okolo tridsiatky, ktorí by mali tento tlak ustáť. Verím, že prvý turnaj nám prinesie tri víťazstvá a výbornú pozíciu pred cestou do Rumunska,“ povedal 46-ročný kouč.

Tri týždne prípravy

Zaujímavosťou je zaradenie smečiara Júliusa Firkaľa v nominácii medzi univerzálov. Tréner Kardoš sa s 22-ročným ľavorukým Humenčanom stretol na klubovej úrovni aj v minulej sezóne.

„Videl som ho v dvoch zápasoch tureckého Tokatu proti mojej Kazincbarcike v 2. kole Challenge Cupu. Je to typ hráča, ktorý môže hrať na oboch pozíciách. Pri dnešnom razantnom servise potrebujeme, aby aj univerzáli mohli prihrávať. ‚Ďuso‘ sa v Turecku výrazne zlepšil na príjme, urobil naozaj veľký progres,“ pochválil bratislavský rodák svojho nového zverenca a dodal: „Je pravda, že som zástanca pravákov v smečiarskej zóne štyri, takže uvidíme. ‚Ďuso‘ je výbušný chalan, do reprezentácie patrí. V minulej sezóne v Turecku ‚spravil‘ v každom zápase 15 – 20 bodov a nerobilo mu to problém. Podobnú rolu by mal v reprezentácii plniť aj Filip Gavenda, ktorý je posledné roky už stabilizovaný na poste univerzála.“

Reprezentantov čakajú v Nitre pod vedením trénera Kardoša a jeho asistentov Richarda Vlkolinského a Gabriela Chochoľaka tri týždne kondičnej, silovej, technickej a taktickej prípravy. Trénovať budú v Mestskej športovej hale na Klokočine.

Nominácia mužskej volejbalovej reprezentácie SR na letný kemp v Nitre (20. júla – 7. augusta 2020):

 • nahrávači: Juraj Zaťko (Komárno), Peter Porubský (Prievidza)
 • smečiari: Tomáš Kriško (Liberec/ČR), Matej Paták (Chaumont/Fr.), Marcel Lux (Karlovarsko/ČR), Jakub Ihnát (Ostrava/ČR)
 • blokári: Peter Ondrovič (České Budějovice/ČR), Šimon Krajčovič (Liberec/ČR), Jakub Kováč (Netzhoppers/Nem.), Ján Jendrejčák (Košice)
 • univerzáli: Peter Michalovič (Nantes/Fr.), Filip Gavenda (Teruel/Šp.), Július Firkaľ (Tokat/Tur.)
 • liberá: Marián Vitko (Kazincbarcika/Maď­.), Ľuboš Nemec (Prievidza)
 • Náhradníci:
 • nahrávač: Samuel Goč (Košice)
 • smečiar: Martin Pavelka (Příbram/ČR)
 • blokár: Michal Zeman (Myjava)
 • libero: Pavol Kurej (Košice)

*Hráči s hviezdičkami majú uvedené kluby ešte zo sezóny 2019/20, ostatní už pre sezónu 2020/21.

Realizačný tím:

 • Tréner: Marek Kardoš
 • Asistenti trénera: Richard Vlkolinský, Gabriel Chochoľak
 • Tím manažér: Jozef Chudý
 • Štatistik: Martin Dobiaš
 • Fyzioterapeut: Krzysztof Jakubiak

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM