Iné športy

Viktória Forster priniesla z Číny zlato aj striebro: Po návrate ju premohli EMÓCIE

Nitrianska atlétka predviedla na univerziáde v Číne neuveriteľné výkony. Počas rozhovorov premohli talentovanú športovkyňu emócie.

Ilustračný obrázok k článku Viktória Forster priniesla z Číny zlato aj striebro: Po návrate ju premohli EMÓCIE
3
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovenská výprava získala na univerziáde v čínskom Čcheng-tu tri medaily. Najviac sa darilo atlétke Viktórii Forsterovej, ktorá ku zlatu na stometrovej prekážkarskej trati pridala aj striebro na hladkej stovke. Svojím titulom vytvorila vďaka času 12,72 s nový slovenský rekord a splnila aj olympijský kvalifikačný limit pre Paríž (12,77).

Emócie ju po tomto úspechu premohli až po prílete na Slovensko.

Dvadsaťjedenročná atlétka po striebre, ktoré vybojovala v druhom najlepšom čase svojej kariéry 11,34 s, predviedla ešte lepší výkon o dva dni neskôr. V prekážkarskom finále triumfovala v národnom rekorde s náskokom štyroch stotín pred domácou Číňankou Jen-ni Wu. „Znamená to pre mňa v tejto sezóne veľmi veľa. S týmto časom sa dá pretekať s babami na európskej úrovni. Som rada, že táto sezóna ide takýmto dobrým smerom,“ uviedla Forsterová na utorňajšej tlačovej konferencii.

Emócie v nej začali vrieť

Počas rozhovorov premohli talentovanú atlétku emócie, po spŕške otázok sa v jej očiach objavili slzy: „Všetko to začalo po prílete na Slovensko, všetci mi gratulujú, takže mi to celé dochádza. V Číne nebola príležitosť uvedomiť si to. Teraz som videla na veľkej obrazovke svoj finálový beh, mohla som si pozrieť nejaké chyby. Je to niečo neuveriteľné, keď som to teraz zasa videla, emócie vo mne začali vrieť. Budem na to ešte veľmi dlho spomínať.“

Ďalšia medaila

Okrem Forsterovej sa o ďalšiu medailu postarali chodkyne, trio v zložení Hana Burzalová, Alžbeta Ragasová a Ema Hačundová obsadilo v pretekoch na 20 km druhé miesto za domácou Čínou. „Organizácia pretekov bola fantastická, majú tam všade široké cesty, aj vybavenie trate bolo super. Výkon hodnotím ako skvelú skúsenosť,“ uviedla Burzalová. Slovenská atletika získala na univerziádach v ére samostatnosti už dvanásť medailí (bilancia 2–8–2) a celkovo spolu s československými (1–2–1) šestnásť. V Čcheng-tu získali aj dve štvrté miesta zásluhou Daniely Ledeckej v behu na 400 m prekážok a Jána Volka v behu na 200 metrov.

Smutná bola po svojom vystúpení gymnastka Barbora Mokošová, ktorá obsadila vo finále cvičenia na bradlách ôsmu priečku. Dvojnásobná olympionička nezopakovala vo svojej primárnej disciplíne výkon z kvalifikácie (13,333) a v sobotňajšom finále získala iba 9,800 bodu. Na kladine skončila o priečku vyššie. „Bola som sklamaná, ale vo finále už bola kopa iných favoritiek,“ povedala Mokošová.

Fantastické výkony

Prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu Július Dubovský je s výsledkami spokojný, hoci dúfal, že Slováci vybojujú o medailu viac. „Čakali sme viac, možno od strelcov, ale aj tri medaily treba brať ako úspech. V kolektívnych športoch sme nemali najlepšie hráčky, lebo majú svoje kalendáre a súťaže, ale celkovo sme spokojní. Forsterová predviedla fantastické výkony a páči sa, mi že je nastavená veľmi dobre. Verím, že nás ešte bude reprezentovať na týchto vysokoškolských podujatiach.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Viktória Forster po návrate z univerziády
3
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM