Veľké hodnotenie radničných novín: TAKTO obstálo mestské periodikum Nitra

Do hodnotenia Transparency International Slovensko boli zaradené aj noviny, ktoré vydáva mesto Nitra. Podľa výsledkov patrí medzi najmenej prínosné periodikum.

Lucia Šútorová

Transparency International Slovensko hodnotilo mestské noviny. Inšpirovalo sa podobným projektovom, ktorý bol realizovaný v Čechách. Hodnotenie bolo zamerané na podrobné hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru novín vo viacerých mestách na Slovensku.

Z 83 porovnávaných samospráv skončila Nitra s periodikom rovnomenného názvu na 78. mieste. V niektorých vydaniach nitrianskeho periodika zaberá politická plocha viac ako 50%.

Posudzovaných bolo 5 čísel periodika s názvom Nitra, ktoré boli vydané od marca do júla 2016. V prípade takmer každého čísla zhodnotila Transparency International Slovensko, že periodikum propaguje vedenie radnice abnormálne často a obsahuje nadmerný počet fotiek vedenia a starostu v rôznych situáciách.

Chýba diskusia

Podľa hodnotenia Transparency International za toto umiestnenie môže viacero faktorov. „Periodikum NITRA prináša iba oficiálny názor politického vedenia, diskusia úplne chýba. Poskytuje občanom veľa informácií o aktivitách radnice a jej vedenia, nie je dobrým zdrojom informácií o budúcich rozhodnutiach, v časti článkov o politike radnice nie je uvedený autor, slúži často ako nástroj pre účelovú prezentáciu vedenia radnice a plocha periodika je zneužívaná na prezentáciu vedenia samosprávy,“ znie hodnotenie Transparency International Slovensko.

Najprínosnejšie noviny

Horšie ako Nitra dopadli mestské tlače z Tvrdošína, Dubnice nad Váhom, Dunajskej Stredy, Humenného a Rimavskej Soboty. „Najmenej užitočné pre verejnú kontrolu spomedzi celej vzorky sa ukázali rimavsko-sobotské Gemerské zvesti a Humenské noviny, ktoré skončili hlboko podpriemerne takmer vo všetkých ukazovateľoch,“ píše v správe Transpareny International Slovensko. Najprínosnejšie noviny má bratislavská mestská časť Nové Mesto.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame