Správy

Valentínska kvapka krvi v Nitre je úspešná: Už prvý týždeň sa zapojili STOVKY darcov

Na Slovensku prebieha od 15. februára Valentínska kvapka krvi. V Nitre odštartovala úspešne.

Ilustračný obrázok k článku Valentínska kvapka krvi v Nitre je úspešná: Už prvý týždeň sa zapojili STOVKY darcov
Zdroj: TASR

Ani počas pandémie koronavírusu netreba zabúdať na tých, ktorí sú na darovanú krv odkázaní. „Darovanie krvi je prejavom spolupatričnosti k druhému človeku, často neznámemu. I toto je posolstvo našich kampaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža (SČK).

Nemalý záujem ukázali darcovia v Nitre. „Valentínsku kvaku krvi ešte nemáme vyhodnotenú, prebieha, avšak už prvý týždeň bol úspešný – 300 darcov, čo nás veľmi teší,“ prezradila Beáta Miškovičová riaditeľka územného spolku SČK v Nitre.

"Ak ste zdraví a súčasná situácia vám to umožňuje, prekonajte obavy a choďte darovať krv. Overte si však, ako je to vo vašom meste – v rámci protiepidemio­logických opatrení je možné, že sa na odber krvi budete musieť objednať. Nenechajte sa však odradiť, pomôžete tak iným,“ dodáva Zuzana Rosiarová.

Ako postupovať?

Na odber krvi na pracoviskách Národnej transfúznej služby SR je potrebné telefonicky sa objednať na presný dátum a hodinu. V Nitre nájdete pobočku Národnej transfúznej služby vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Objednať sa môžete na čísle 0910 836 678.

Samozrejmosťou je rúško alebo respirátor, dezinfekcia rúk a odmeranie teploty.

Prekonali ste Covid-19?

V prípade, ak ste prekonali infekciu spôsobenú koronavírusom Covid-19, môže znovu darovať krv 14 dní po vyliečení a negatívnom výsledku testovania na koronavírus.

Po očkovaní proti ochoreniu Covid-19 musíte tiež počkať 14 dní, aby ste mohli ísť darovať krv.

„V prípade, že sa u Vás objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37°C v priebehu 14 dní po darovaní krvi alebo jej zložiek, neodkladne to oznámte pracovisku, kde ste krv darovali,“ upozornila Silvia Kostelná zo Slovenského Červeného kríža.

Vedeli ste?

„Pri jednom odbere ako darca darujete 450 ml krvi. Toto množstvo je pre zdravého človeka neškodné, predstavuje stratu iba desatiny až trinástiny objemu krvi. Váš organizmus však po odbere naštartuje tvorbu nových „čerstvých“ krviniek, čím dochádza k zlepšeniu vlastností krvi,“ píše územný spolok SČK v Nitre na sociálnej sieti.

„Darovaný objem krvi sa v tele doplní do 24 až 48 hodín, strata krviniek do 2 týždňov, železo za 2 mesiace, krvné doštičky sa vrátia do normálnej hladiny za 2 dni. Zapojte sa do Valentínskej kvapky krvi a prihláste sa na darovanie krvi,“ vyzýva nitriansky územný spolok SČK.

Darovať krv môžete, ak ste zdravý, máte 18 až 60 rokov a vážite minimálne 50 kilogramov. Zoznam miest, kde môžete darovať krv nájdete TU!

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM