LULA Správy Samospráva

V rozpočte budú chýbať milióny eur: Nitru čaká zvyšovanie daní a poplatkov

Podľa primátora chýba Nitre do optimálneho rozpočtu približne osem miliónov eur. Mesto bude musieť potrebné príjmy získať zvýšením daní a poplatkov.

Ilustračný obrázok k článku V rozpočte budú chýbať milióny eur: Nitru čaká zvyšovanie daní a poplatkov
Zdroj: Dnes24.sk

Nitrianska radnica bude na budúci rok hospodáriť s rozpočtom približne 73 miliónov eur. Vyplýva to z východísk rozpočtu na rok 2020, ktoré na októbrovom mimoriadnom rokovaní schvaľovali mestskí poslanci.

Najväčší podiel na príjmoch mesta tvoria výnosy z daní fyzických osôb. Radnica očakáva, že na budúci rok z nich získa vyše 33,8 milióna eur. Podľa slov primátora Mareka Hattasa však musí magistrát už teraz v tejto položke počítať s výpadkom v hodnote 2,5 milióna eur. „To znamená, že rast príjmov z daní fyzických osôb bude oveľa nižší, ako sme očakávali. Momentálne je to na úrovni 2,4 percenta, pôvodné očakávania však boli 5,6 percenta. To znamená, že sme museli spraviť potrebné opatrenia,“ uviedol primátor.

Zvyšovanie daní a poplatkov

Nitrania sa tak musia na budúci rok pripraviť na zvyšovanie daní a poplatkov. Kým v tomto roku mesto počítalo s výnosmi z dane z nehnuteľností v hodnote 9,26 milióna eur, v roku 2020 chce radnica vybrať na daniach 11,42 milióna eur. Väčšie výnosy chce mesto získať napríklad aj z poplatkov za likvidáciu komunálneho odpadu. Tie by mali byť oproti výnosom z roku 2019 vyššie približne o 1,2 milióna eur.

Návrh na zvýšenie daní a poplatkov niektorí mestskí poslanci kritizovali. „Nie je správne, ak sa náklady presúvajú na občanov mesta,“ skonštatoval Peter Oremus. „My sme museli zareagovať na celkový vývoj. Štát nám dáva úlohy, ktoré musíme plniť. Zo zákona musíme napríklad zvyšovať platy nielen v školstve, ale aj v samospráve, ale štát nám na to nedáva peniaze. Takže máme nové povinnosti, ale nemáme peniaze. Momentálne robíme to, čo všetky mestá na Slovensku – zvyšujeme príjmovú časť. Budeme sa s tým musieť vyrovnať a naši obyvatelia budú musieť zaplatiť viac peňazí na daniach z nehnuteľností, budeme musieť dorovnať nedoplatky na ‚smetnom‘, inak by sme nedokázali spravovať mesto v takej kvalite, ako to robíme doteraz,“ skonštatoval Hattas.

Chýbajú milióny eur

Podľa jeho slov chýba Nitre do optimálneho rozpočtu približne osem miliónov eur. „Len opatrenia vlády, ktoré sa týkajú daňového bonusu, nám spravili na príjmoch v meste Nitra mínus 1,5 milióna eur. Samosprávy naozaj takto nemôžu dlhodobo fungovať. Keby sme nemali Európsku úniu a peniaze z fondov, tak v našom meste môžeme robiť iba štandardné úkony a nemáme absolútne žiadny rozvoj. Aj tento rok a aj na budúci rok bude veľmi ťažké dať rozpočet dohromady. Bola veľmi búrlivá debata na mestskom zastupiteľstve teraz a bude ešte búrlivejšia v decembri, keď sa bude schvaľovať samotný rozpočet,“ myslí si primátor.

Viacerí poslanci pri schvaľovaní východísk budúcoročného rozpočtu kritizovali aj chýbajúce peniaze na opravu a modernizáciu škôl a školských zariadení. „Máme zvyšovať dane a popri tom sa berú peniaze na kapitálové výdavky pre školy. Bolí ma z toho srdce,“ povedal poslanec Štefan Štefek. Podľa primátora však mesto na opravy škôl nezabúda. „Čo sa táka dofinancovania škôl, nemáme vo východiskách rozpočtu zahrnuté investičné aktivity, tie však budeme zapájať až po schválení záverečného účtu mesta, teda niekedy koncom apríla 2020. Vtedy budeme vedieť, koľko máme k dispozícii financií, a veľkú časť týchto peňazí budeme zapájať práve do investičných akcií tak, ako to bolo aj v tento rok,“ vysvetlil Hattas.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie