Lucia Lauková Správy

V obci pri Nitre sa vzopreli farárovi: Žiada výrub vyše 250-ročných líp

Obyvatelia dediny pri Nitre sa sporia s miestnym farárom. Dôvodom je plánovaný výrub vyše 250 rokov starých líp pri kostole.

Ilustračný obrázok k článku V obci pri Nitre sa vzopreli farárovi: Žiada výrub vyše 250-ročných líp
4
Galéria
Zdroj: Soňa Eršeková

Obyvatelia Jelšoviec v okrese Nitra petíciou bojujú proti plánovanému výrubu líp pri kostole. O výrub opakovane požiadal v mene rímskokatolíckej cirkvi miestny farár Peter Buranský. Ako dôvod uvádza, že lipy predstavujú bezpečnostnú hrozbu pre stavbu Kostola svätej Márie Magdalény. Petíciu proti výrubu podpísalo 248 obyvateľov ob­ce.

Starosta rozhodne

Starosta Jelšoviec Ladislav Hroššo o výrube líp nerozhodol, čaká na stanovisko Štátnej ochrany prírody SR v Nitre. „Rozhodnem sa podľa toho, aké bude ich stanovisko. Nie je mi jedno, čo bude s lipami, ktoré sú súčasťou našej obce. Ale nemôžem si dovoliť svojím rozhodnutím ohroziť sakrálnu stavbu, ak sa potvrdí, že lipy svojím koreňovým systémom skutočne narúšajú statiku kostola,“ vyjadril sa starosta.

Nový posudok

Spor medzi občanmi a miestnym farárom týkajúci sa výrubu líp nie je prvým. „Prvé dva pokusy farára o výrub boli neúspešné, pri treťom podaní predložil nový posudok,“ uviedol Hroššo. Podľa nového posudku statické posúdenie jednoznačne preukázalo narušenie stability stavby koreňovým systémom stromov, čo je odôvodneným prípadom na vydanie súhlasu na výrub drevín.

Iniciátorka petície Helena Kukučková tvrdí, že farár žiadal o výrub stromov už vlani, vtedajší posudok však nepreukázal, že výrub stromov je nevyhnutný.

„V súčasnosti sú dva posudky, ktoré sa rozchádzajú. Podľa pôvodného posudku sa dajú stromy zachrániť, treba však urobiť určité opatrenia, samozrejme, pod odborným dohľadom, ktoré však obec v plnom rozsahu nezrealizovala,“ tvrdí Kukučková. Lipy v Jelšovciach majú podľa jej slov vyše 250 rokov. „Slovensku vtedy pri príležitosti svojej korunovácie v roku 1741 venovala Mária Terézia 800 líp, z toho obdobia by tu tie stromy mali byť,“ skonštatovala.

Viac fotografií nájdete v priloženej galérii!

V obci pri Nitre sa vzopreli farárovi: Žiada výrub vyše 250-ročných líp
4
Galéria
Zdroj: Soňa Eršeková
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM