Lucia Šútorová Kultúra

V Nitre sprístupnia torzo stredovekej hradnej brány: Prehliadka je bezplatná

Milovníci histórie si budú môcť pozrieť pozostatky stredovekej hradnej brány, ktorá sa ukrýva v suteréne Župného domu. Počet návštevníkov je limitovaný.

Ilustračný obrázok k článku V Nitre sprístupnia torzo stredovekej hradnej brány: Prehliadka je bezplatná
20
Galéria

V rámci mestských slávností Nitra, milá Nitra budú môcť záujemcovia nahliadnuť do suterénu Župného domu, kde bude verejnosti prvýkrát sprístupnené torzo stredovekej brány z prelomu 11. a 12. storočia.

Prehliadka bude prebiehať v sobotu 6. júla od 14.00 do 16.00 hodiny, pričom posledný vstup je o 15.45 h. Každý vstup potrvá 15 minút. Spolu bude návštevníkom umožnených 8 vstupov.

Zaniknutá hradná brána

Ako uvádza TIC ide o zaniknutú hradnú bránu, ktorá vznikla súčasne s románskym opevnením. „Unikátna je tiež tým, že patrí k najstarším murovaným opevneniam najväčšieho hradu na Slovensku, ktorý mal v časoch najväčšej slávy viac ako 8 hektárov,“ uvádza Turistické informačné centrum v Nitre.

„Nakoľko sa brána nachádza v stavebnom priestore, je prehliadka určená iba pre dospelé osoby počet návštevníkov je limitovaný. Na jeden vstup môže ísť najviac 10 ľudí. Prehliadka bude každých 15 minút. Vstup len so vstupenkou,“ informuje Turistické informačné centrum (TIC).

Ako nám potvrdili v informačnom centre za vstupenky sa neplatí, treba sa však objednať na presnú hodinu. V pondelok 1. júla bolo voľných ešte vyše 60 vstupeniek. Podujatie je pripravené v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom a Archeologickým ústavom SAV Nitra.

Diskusia s odborníkmi

Po prehliadke bude o 16.00 h nasledovať diskusia s odborníkmi o možnostiach záchrany a prezentácie vstupnej brány do Nitrianskeho hradu.

Ako kedysi vyzeral Nitriansky hrad priblížilo nitrianske Turistické informačné centrum. „Areál Nitrianskeho hradu s rozlohou takmer 8,5 h sa v stredoveku rozprestieral na celom kopci. Jeho opevnenie siahalo od 9. storočia do polovice 15. storočia až po budovu dnešného Župného domu. Spomedzi hradov, ktoré fungovali v 13. až 15. storočí, je Nitriansky hrad zatiaľ najrozsiahlejší,“ pripomína TIC.

Foto: ilustračné

Nitriansky hrad
20
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie