Lucia Lauková Správy

V Nitre pri rieke sa rozmáhajú nutrie: Ľudia ich prikrmujú aj napriek ZÁKAZU

Na brehu rieky môžete čoraz častejšie pozorovať nutrie. Dobre sa im darí aj vďaka ľuďom, ktorí ich prikrmujú. Tento nepôvodný živočích však môže spôsobiť nemalé problémy.

Ilustračný obrázok k článku V Nitre pri rieke sa rozmáhajú nutrie: Ľudia ich prikrmujú aj napriek ZÁKAZU
Zdroj: Mesto Nitra

Niektorí ľudia si v Nitre na rieke krátia čas prikrmovaním rýb, kačíc, labutí a najnovšie aj nutrií. Ich kŕmenie je však zakázané. Mnohí to ale nerešpektujú.

„Darmo sú všade rozvešané tabule s prosbou nekŕmiť, nepomôže ani zákaz. Ide o invazívny druh zvierat. Darí sa im dobre aj vďaka prikrmovaniu, čo spôsobuje ich premnoženie,“ vysvetľuje Timea Galová z odboru životného prostredia MsÚ v Nitre.

Čo môžu spôsobiť?

„Nutrie obsadia breh rieky, podhrabávajú sa a vyhrabávajú nory do brehov rieky, ktoré sa následne môžu zosunúť do koryta. Útočia na vodné vtáctvo, ničia ich hniezda. V neposlednom rade zvyšujú riziko výskytu patogénov. V prípade blízkeho kontaktu by nutria mohla zaútočiť aj na človeka,“ pripomína Galová.

Výskyt nutrie riečnej mapuje Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR, ktorá o rozšírení informuje miestne poľovnícke organizácie. „Tie sú podľa Zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov povinné nutriu loviť a zamedzovať jej ďalšiemu rozširovaniu,“ pripomína ŠOP SR.

Prečítajte si tiež

Chovala sa na kožušinu

Nutria riečna bola do Európy dovezená z južnej Ameriky. Začiatkom dvadsiateho storočia sa chovala na kožušinu a chutné mäso. Z chovov jedince často unikali do voľnej prírody.

„Nutria sa úspešne adaptovala na život v prostredí močiarov, vodných nádrží, rybníkov a riek, predovšetkým v centrálnej časti Žitného ostrova. Najväčšie škody spôsobuje najmä na Podunajsku a Záhorí. Pre človeka predstavuje zvýšené riziko prenosu črevných parazitov či bakteriálneho ochorenia,“ dodáva Ivana Havranová zo ŠOP SR.

Aj v tejto súvislosti ŠOP SR neodporúča kontakt s predmetným druhom živočícha a zároveň upozorňuje, že prípadné kŕmenie alebo starostlivosť o uvedený invázny druh nie je v súlade s legislatívou týkajúcou sa inváznych druhov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM