Lucia Lauková Správy

Študenti SPU v Nitre by sa podľa premiéra mali zamerať aj na klimatické zmeny

SPU v Nitre oslavuje 65. výročie založenia univerzity. Slávnosti sa zúčastnil aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič.

Ilustračný obrázok k článku Študenti SPU v Nitre by sa podľa premiéra mali zamerať aj na klimatické zmeny
5
Galéria
Zdroj: TASR

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre by mala vychovávať absolventov, ktorí budú schopní reagovať na prebiehajúce klimatické zmeny a ktorí dokážu zvýšiť úroveň slovenského poľnohospodárstva. Na slávnostnom zasadnutí Akademickej obce SPU, ktoré sa konalo pri príležitosti 65. výročia založenia univerzity, to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

Klimatické zmeny

Podľa jeho slov už klimatické zmeny naplno zasiahli aj strednú Európu a Slovensko sa na ne musí pripraviť. „Dotýkajú sa aj pôdohospodárstva. Samotní poľnohospodári mi hovoria, že už aj v severných oblastiach je možné pestovať plodiny, ktoré by sa tam predtým neurodili. V našich južných regiónoch je možné dopestovať niektoré rastliny zo Stredomoria. Musíme na to reagovať, pripravujte absolventov, ktorí to dokážu,“ vyzval Fico vedenie univerzity.

Premiér zároveň požiadal, aby SPU vychovávala študentov, ktorí budú chcieť pracovať v poľnohospodárstve a budú mať záujem na jeho napredovaní. „Aby sme definitívne vyriešili problém s negatívnou platobnou bilanciu. Je to 1,3 miliardy eur, kedy dovážame na Slovensko mrkvu, kapustu… To sa musí zmeniť,“ vyhlásil Fico.

Potreby trhu

Predseda vlády zároveň zablahoželal univerzite k jej úspechom a ocenil, že dokáže pri výchove absolventov reagovať na potreby trhu. „Možno sa nebude páčiť to, čo teraz poviem, žiaľ, máme na Slovensku školy, ktoré nám produkujú ľudí na úrady práce. Toto je univerzita, ktorá neposiela ľudí na úrady práce. Toto je univerzita, kde je absolútne prepojenie vzdelávania a praxe a chcem zaželať tejto škole, aby si túto vysokú kvalitu udržala a aj naďalej priťahovala záujem mladých ľudí na štúdium,“ skonštatoval premiér.

Vychovala tisíce absolventov

SPU v Nitre vznikla v roku 1952 a počas svojej 65-ročnej histórie vychovala 80 000 absolventov. Na začiatku ju tvorili agronomická a zoologická fakulta, na ktorých študovalo v prvom akademickom roku okolo 600 študentov. Výstavba dnešného areálu školy, ktorý bol v roku 2014 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, sa začala v roku 1960. V súčasnosti má SPU šesť fakúlt, na ktorých študuje 7000 študentov.

Podľa slov rektora SPU Petra Bielika, absolventi univerzity výraznou mierou ovplyvnili formovanie poľnohospodárstva v bývalom Československu a neskôr i v samostatnej Slovenskej republike. „Vyvinuli mnohé celkom nové odrody plodín, nové postupy pestovania rastlín, nové viaczložkové hnojivá, rozpracovali optimalizáciu závlah, priniesli vedecké postupy pri výžive zvierat, robili genetické výskumy, zaoberali sa poľnohospodárskou technikou a riešili aj mnohé ekonomické problémy,“ skonštatoval na slávnostnom zasadnutí Akademickej obce SPU Bielik.

Študenti SPU v Nitre by sa podľa premiéra mali zamerať aj na klimatické zmeny
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM