Lucia Lauková Správy

Štátna skúška na UKF po novom: K zisku titulu bakalár postačí obhajoba práce

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre zmenila koncepciu štátnych skúšok na bakalárskom stupni štúdia. Školitelia aj oponenti budú prísnejší.

Ilustračný obrázok k článku Štátna skúška na UKF po novom: K zisku titulu bakalár postačí obhajoba práce
Zdroj: TASR

Študentov prvého stupňa Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre čaká už tento rok pozmenená štátna skúška. Ako nás informoval rektor UKF, Ľubomír Zelenický, dôraz bude kladený po obsahovej stránke na tematiku záverečnej práce. Po formálnej stránke bude hlavnou súčasťou štátnej skúšky obhajoba bakalárskej práce. „Neoddeliteľnou súčasťou je však aj rozprava o problematike záverečnej práce, pri ktorej musí študent zodpovedať na otázky členov komisie pre štátne skúšky,“ uviedol Ľubomír Zelenický, rektor UKF v Nitre.

Prísnejšia obhajoba

Študenti sa podľa rektora univerzity musia pripraviť lepšie na obhajobu bakalárskej práce. Podľa jeho slov budú školitelia aj oponenti prísnejší. „Vypustenie ostatných predmetov štátnej skúšky znamená len zúženie obsahu ale s podmienkou jeho hlbšieho zvládnutia. Neznamená to, že bude úplne vypustená ústna skúška,“ prezradil rektor univerzity.

Komplikovanejšia práca

Ako povedal rektor nitrianskej univerzity Ľubomír Zelenický, práca má byť komplikovanejšia a náročnejšia a mala by ísť viac do hĺbky. Náročnejšia bude podľa jeho slov aj obhajoba, pri ktorej musí študent preukázať že má hlboké znalosti z danej problematiky. Zmena nebola na pôde univerzity diskutovaná po prvý krát. Po jej opätovnom otvorení našla podporu vo všetkých reprezentáciách univerzity.

Cieľ zmeny

„Cieľom je posilniť tvorivú, odbornú a vedeckú úroveň práce študenta. Budúci zamestnávatelia si vyhľadávajú absolventov nie podľa známok na štátnych skúškach, ale podľa schopnosti študenta pracovať a riešiť problémy. A práve túto schopnosť je možno vidieť na riešení problematiky záverečnej práce. Mnohokrát je téma práce zadaná priamo z praxe,“ dodal rektor UKF, Ľubomír Zelenický. Zmena začne platiť už v tomto akademickom roku a dotkne sa bakalárskych študijných programov okrem tých, ktoré pripravujú absolventov pre regulované povolania.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM