Správy

SPU v Nitre pomôže Trnave s adaptáciou na zmeny klímy: Podpísali memorandum

Cieľom spolupráce medzi mestom Trnava a Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou budú adaptačné opatrenia potrebné pre klimatické zmeny.

Ilustračný obrázok k článku SPU v Nitre pomôže Trnave s adaptáciou na zmeny klímy: Podpísali memorandum
4
Galéria
Zdroj: Mesto Trnava

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (SPU) bude spolupracovať s mestom Trnava. Rektorka univerzity Klaudia Halászová a primátor Trnavy Peter Bročka podpísali v pondelok (30. 9.) memorandum o budúcej spolupráci v oblasti adaptačných opatrení na klimatické zmeny nielen v intraviláne mesta, ale aj v jeho okolí.

„Participácia univerzity na ich tvorbe je cenným prínosom pri reagovaní na náročné výzvy, ktoré nás v rámci zmeny klímy čakajú. Ide o jednu z najväčších priorít súčasnosti,“ uviedol Bročka.

Ciele spolupráce

Mesto Trnava a SPU v Nitre sa zamerajú na možnosti kontroly exploatácie poľnohospodárskej pôdy nájomcami, ktorí hospodária na pozemkoch vo vlastníctve mesta, na projekty zelenej infraštruktúry krajiny v extraviláne a pomoc pri spracovaní územných systémov ekologickej stability.

Ďalším cieľom spolupráce bude návrh manažmentu zrážkovej vody v meste, napríklad z parkovacích plôch alebo zo striech budov.

„Uvažuje sa tiež o vysádzaní poľnohospodárskych pozemkov porastmi podporujúcimi biodiverzitu a budovaní agrolesníckych hospodárskych systémov. Významnú súčasť spolupráce majú tvoriť aj projekty revitalizácie vodných tokov,“ informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.

Ekostabilizačné prvky

Podľa vedúceho odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave Tomáša Guniša na zmiernenie dosahu zmeny klímy nepostačuje robiť opatrenia iba v meste, ale treba ich aplikovať aj v okolitej krajine. Mesto má spracovaný územný systém ekologickej stability, ktorý rieši aj ekostabilizačné prvky, tento dokument však treba aktualizovať, aby reflektoval najnovšie poznatky a trendy z oblasti klimatických zmien.

„Jednou z úloh, s ktorými sme sa obrátili na SPU v Nitre, je príprava podkladov pre aktualizáciu uvedeného strategického dokumentu, a to spôsobom, ktorý zosúladí požiadavky poľnohospodárstva aj ekológie. Naším cieľom je vytvoriť sieť biopásov, remíz a alejí, ktorá by nám pomohla dostať krajinu do trvalo udržateľného stavu,“ uviedol Guniš.

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

SPU v Nitre pomôže Trnave s adaptáciou na zmeny klímy: Podpísali memorandum
4
Galéria
Zdroj: Mesto Trnava
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM