Lucia Lauková Správy

SPU v Nitre otvorila 67. akademický rok: Nové vedomosti čakajú vyše 5600 študentov

Pre vyše 5600 študentov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa začal v utorok 24. septembra nový akademický rok.

Ilustračný obrázok k článku SPU v Nitre otvorila 67. akademický rok: Nové vedomosti čakajú vyše 5600 študentov
Zdroj: TASR

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre otvorila nový, v poradí 67. akademický rok. Počas neho bude na univerzite študovať 5621 študentov, ktorým SPU ponúka 92 študijných programov. Výučba potrvá do 7. mája budúceho roka.

Hlavným zámerom univerzity je uľahčiť študentom vstup na trh práce alebo začiatky podnikania, uviedla rektorka SPU Klaudia Halászová.

Nové študijné programy

„V oblasti vzdelávania sme v rámci Operačného programu Ľudské zdroje podali projekt s názvom Prepojenie vysokoškolského vzdelávania s potrebami praxe na SPU v Nitre, v rámci ktorého chceme pripraviť šesť profesijne orientovaných študijných programov – agromanažér, vinohradníctvo a vinárstvo, kvetinárske technológie a floristika, zakladanie a správa zelene, agromechatronik a procesný technik pre automobilovú výrobu,“ skonštatovala Halászová. Cieľom projektu je podľa jej slov aj vybudovanie poradenského centra SPU v Nitre, ktoré by študentom malo pomôcť nájsť si uplatnenie na trhu práce.

Pred Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre zároveň stojí výzva súvisiaca s nevyhnutnosťou skvalitňovať celkové životné prostredie a budovať prvky zelenej infraštruktúry, pripomenula rektorka. „V minuloročnom celosvetovom prieskume udržateľných univerzít SPU v rámci Slovenska obsadila prvé miesto a v rámci krajín V4 sa zaradila do top desiatky. Dosiahnuté výsledky posilňujú naše úsilie pri podpore trvalo udržateľných riešení v rámci SPU a pri zlepšovaní podmienok pre pracovníkov, študentov, ale aj obyvateľov mesta.“

Zelená infraštruktúra

Filozofiu zelenej univerzity napĺňa aj nový projekt Zelená infraštruktúra na zelenej univerzite, ktorý SPU začala realizovať. Budovaním prvkov zelenej infraštruktúry, zavádzaním systémových prvkov znižovania znečisťovania ovzdušia, prašnosti, hluku, chce prispieť k zlepšeniu environmentálnych aspektov na verejnom priestranstve univerzity.

„Okrem zlepšenia mikroklímy v mestskom prostredí pôjde aj o zachovanie biodiverzity, ekologickej stability a estetickej funkcie riešeného areálu. Univerzitný kampus, ktorý je dielom architekta Vladimíra Dedečka, skrýva v sebe obrovský potenciál, bol koncipovaný ako mesto v meste. A my sa o túto národnú kultúrnu pamiatku musíme starať,“ uviedla Halászová.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a In­stagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Nitry a okolia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM