Tlačové správy

Spoznajte vinárstvo z Čajkova, kde degustácia naozaj stojí za to!

História rodu Uhnákovcov z Čajkova sa datuje od roku 1665.  Anton Uhnák ml. patrí už k 13-tej generácii po mužskej línii. Spolu so svojim švagrom a celou rodinou už niekoľko rokov budujú úspešnú značku vín v ich rodinnom vinárstve.

Ilustračný obrázok k článku Spoznajte vinárstvo z Čajkova, kde degustácia naozaj stojí za to!
10
Galéria

Zoznámte sa s rodinou Uhnákovcov z Čajkova, ktorí prinášajú na slovenský trh chutné moderné, ale aj tradičnejšie vína, vypestované na ich 8,5 hektárovom vinohrade v Tekovskej oblasti pri Leviciach.

Zdroj: YouTube.com

Začiatky vinárstva a prvý hajlok

Všetko to začal Antonov prastarý otec. Na konci prvej svetovej vojny vstúpil do Štefánikových légií. Ľudia ako on, tzv. slovenskí bohatieri, dostávali od štátu rôzne daňové zvýhodnenia. Vtedy si vybral, že sa bude venovať obchodu, konkrétne výrobe alkoholu. V 30-tych rokoch minulého storočia vlastnil krčmu. Zistil však, že nemá dostatok vína, ktoré by tam ponúkal. A tak v roku 1932 postavil svoj prvý hajlok. Ten doteraz stojí a s návštevníkmi vinárstva tam majitelia chodievajú na degustácie vína hlavne kvôli archívnym vínam.

Práca celej rodiny a spomienky na detstvo

Vyrastanie vo vinárskej rodine vždy znamenalo veľa práce vo viniciach. Keď bolo dobré počasie, zobrali sa chlapi z rodiny – malý Anton, jeho otec, starký, strýko a bratranec – a na traktore vyšli na vinicu, kde niekedy pracovali osem až deväť hodín. Keď dorobili, deťom ,,prischli“ úlohy ako čistenie, kosenie okolo chaty atď. Za prácu dostali aj odmenu: trošku vína do deci vody. Bola to taká rodinná tradícia, ktorú zbožňovali. Málokto vie, že v minulosti to bolo úplne bežné a víno sa pilo aj namiesto vody. V 50-tych rokoch minulého storočia sa vyrábali dva druhy vína – jedno kvalitné víno z hrozna vylisované do stopercentnej šťavy. Pri druhom sa výlisky nevylisovali tak intenzívne, zalialo sa vodou, docukrilo a poprípade dokyslilo kyselinou vínnou. Z toho sa vykvasilo víno, ktoré bolo slabšie. Mohlo mať okolo 7 – 8% alkoholu a pilo sa konštantne popri práci. Ešte šťastie, že v tých rokoch sa toľko nešoférovalo.

Zrodenie vášne pre vinárstvo

Mladý Anton nemal vôbec ambície venovať sa výrobe vín. Zvrat u neho nastal po skončení strednej školy. „Bolo to niekedy v čase, keď som mal nejakých 19 – 20 rokov. Dovtedy som veľmi nerád pracoval vo viniciach a potom som bol rok v Anglicku, odkiaľ som telefonoval s našimi a začal som sa pýtať, že čo, ako je vo viniciach. Vtedy som si uvedomil, že je zvláštne, že ma zaujíma to, čo ma vlastne dovtedy nebavilo,“ hovorí so smiechom Anton ml. A tam niekde vznikla aj jeho vášeň pre vinárstvo. To podporilo aj jeho štúdium na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, v odbore ,,Ovocinárstvo, zeleninárstvo, vinohradníctvo, vinárstvo a kvetinárstvo“

Prelínanie moderných trendov s tradičnými postupmi

V prvých rokoch svojej vinárskej kariéry Anton ml. pokračoval v stopách svojho otca a zameral sa na výrobu veľmi reduktívnych vín – super ľahkých letných voňavých, aromaticky vybombovaných, ktoré však nemali veľmi dlhú a plnú chuť. Ako čas plynul, opäť sa začal vracať k tradičnejším výrobným postupom: s dlhším macerovaním šupky, väčším objemom kvasníc v kvasení, s dlhším ležaním na kvasniciach. A tak si dnes v ich vinárstve môžete porovnať a vybrať, čo vám osobne viac chutí – či reduktívne vína z rady vyrobenej modernejším spôsobom alebo tradičnejšie vína.

Degustácia vína s pridanou hodnotou

Uhnákovci ponúkajú aj veľmi špecifickú ochutnávku vín. Od roku 2015 začali praktizovať výrobu vína metódou spontánneho kvasenia. Vína vyrábané tradičným postupom sú veľmi málo odkalené mušty a vyznačujú sa dlhším kvasením na veľkom objeme kvasníc. Tieto fľašky sú veľmi vhodné na archiváciu. A tak od toho roku majú v hajloku v pivničke odložené rizlingy, pinoty alebo frankovky. Anton vysvetľuje: „Takto viete ochutnať 6 až 7 ročníkov iba z jednej odrody, a to je veľmi zaujímavá alternatíva v porovnaní s klasickou degustáciou vína, kedy ochutnávate len veci, ktoré sa aktuálne vo vinárstve predávajú. Tá istá vinica, tá istá výroba, to isté hrozno, tým istým postupom urobené, jediný faktor, ktorý ovplyvňuje chuť a kvalitu je vek.“ Vo vinárstve skúšajú každoročne vo výrobe aj experimentovať. Väčšinou je to však na základe degustácie u iného vinára, kde sa inšpirujú. Takto vzniklo napríklad aj víno Rizling rýnsky 2022 noir. Mušt neodkaľujú, nechajú ho na plných kvasniciach odležať až do doby nafľašovania, čo je 10 mesiacov. Táto metóda je nebezpečná v tom, že sa môže víno pokaziť vplyvom baktérií na kvasnice. To sa však našťastie nestalo a vzniklo tak z neho veľmi intenzívne víno s experimentálnymi vôňami a chuťami, hlavne ak ho podávate nevychladené – tak ako červené víno.

Každý člen rodiny je dôležitý

Ako v klasickom rodinnom vinárstve, každý z rodiny sa nejaký spôsobom podieľa – či už priamo alebo nepriamo – na fungovaní celého kolosu. Najviac zapojení do prác sú Anton ml. so švagrom Ľubošom Kollárom. Riešia administratívnu činnosť, obchod, degustácie, obhospodárovanie vinohradov. Spoločne sa zúčastňujú oberačiek, následne spolu riešia a vyrábajú víno rôznymi postupmi. Antonova mama ako ,,správna gazdiná“ má na starosti prípravu jedla pre všetky degustácie. Pri ich dekoráciách a príprave vegetariánskeho alebo vegánskeho menu sa do procesu zapája aj manželka Evka. Otec Anton Uhnák st. symbolizuje pevný ,,bod“ celého vinárstva, vďaka jeho znalostiam, nakúpeniu a zafinancovaniu modernejších technológií sa vinárstvo mohlo posunúť úroveň, na ktorej je dnes. Momentálne si užíva zaslúžený dôchodok. 

Aké sú sny a plány Antona Uhnáka ml.?

A ako vidí Anton Uhnák najbližšie roky vo vinárstve? Jeho sen je vlastniť menšie ubytovanie pre návštevníkov, robiť stále lepšie a lepšie degustácie. Ďalším cieľom bude dosadiť zvyšnú pôdu viničom na ich celkovú kapacitu, aby boli plne rodiace a samozrejme v rámci jeho ,,obchodného ducha“- predať čo najviac vína, najlepšie priamo z dvora. Určite si to za tie roky driny zaslúži. A ako to bude s pokračovaním rodinného biznisu? „Na jednej strane by som bol rád, keby je priamy pokračovateľ tejto tradície, na druhej strane budem tiež rád, keď naše deti budú úspešné aj v iných veciach, pretože viem, aká ťažká je cesta vinárstva,“ dodáva na záver Anton Uhnák ml.

Ak vás toto vinárstvo zaujalo, neváhajte vyskúšať ich vínka priamo u nich vo dvore, objednať si z e-shopu, alebo si zarezervovať degustáciu v Čajkove. O zážitok budete mať postarané.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Anton Uhnák
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM