Správy

SOS systém na Mostnej pokoj nepriniesol: Bezpečnostný systém je takmer NEFUNKČNÝ

V prípade núdze je možné použiť len dve SOS tlačidlá. Po pár rokoch už nefunguje ani väčšina kamier.

Ilustračný obrázok k článku SOS systém na Mostnej pokoj nepriniesol: Bezpečnostný systém je takmer NEFUNKČNÝ
Zdroj: Mesto Nitra

Systém bezpečnostných kamier a SOS tlačidiel na Mostnej a Kmeťkovej ulici v Nitre je takmer nefunkčný. Podľa mestskej polície je tu po piatich rokoch od inštalácie v prevádzke iba zlomok zariadení.

Mesto tu ešte v roku 2018 v rámci projektu Smart City nainštalovalo 40 stacionárnych kamier. Podľa nitrianskej mestskej polície je dnes reálne funkčných sedem kamier bez možnosti nahrávania dát. „Bolo tu zriadených aj 16 SOS hlások, z ktorých mohli občania v prípade núdze zavolať na mestskú políciu o pomoc. V súčasnosti sú funkčné iba dve, aj to bez možnosti rozhovoru,“ uviedla mestská polícia.

Prečítajte si tiež

Trestná činnosť

Mostná a Kmeťkova ulica v centre mesta pritom patria k lokalitám, kde je koncentrovaných najviac barov a zábavných podnikov v meste. Policajný zbor vo svojej správe o bezpečnostnej situácii v Nitre obe ulice označil ako „miesto, kde dochádza najčastejšie k násilným deliktom.“ V roku 2023 tu bolo podľa polície zaevidovaných 25 násilných trestných činov.

Práve rušný nočný život bol jedným z dôvodov, pre ktoré mesto nechalo na týchto uliciach nainštalovať desiatky bezpečnostných kamier a SOS tlačidlá.

Prečo nefungujú?

„Ich súčasný stav je zapríčinený nielen nešetrným používaním, ale aj viacnásobným poškodením elektrického vedenia v tejto lokalite. Systém by potreboval obnovu spočívajúcu v zakúpení kvalitného záznamového zariadenia, ktoré umožní zaznamenávať väčší počet dát,“ pripomenula mestská polícia.

Zároveň upozornila, že na modernizáciu systému mesto vlani nevyčlenilo peniaze. „Rovnako nebolo možné uchádzať sa o štátnu dotáciu, keďže Ministerstvo vnútra SR od roku 2020 nezrealizovalo verejnú výzvu na predloženie projektov z prostriedkov Rady vlády pre prevenciu kriminality SR,“ doplnila mestská polícia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM