Samospráva

Škrt cez rozpočet: Mesto by na daniach z nehnuteľnosti malo prísť o 1,7 milióna eur

Mesto Nitra očakáva v tomto roku výpadok príjmov na dani z nehnuteľnosti vo výške približne 1,7 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Škrt cez rozpočet: Mesto by na daniach z nehnuteľnosti malo prísť o 1,7 milióna eur
Zdroj: Dnes24.sk

Do mestskej pokladnice by tak malo prísť zhruba o 14,9 percenta príjmov menej oproti plánovaným. Na výpadku sa podieľajú najmä právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia, ktorých najviac zasiahla pandémia ochorenia COVID-19.

„Napríklad výstavisko Agrokomplex nám dlhuje celú sumu vo výške 33 000 eur, keďže neorganizuje žiadne výstavy, nemá žiadne príjmy a ešte musí držať v stave i svojich zamestnancov,“ vysvetlil Vladimír Petrík, vedúci odboru miestnych daní a poplatkov na Mestskom úrade v Nitre.

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Ďalšie výpadky príjmov očakáva radnica aj na poplatku za komunálny odpad, ktoré by mali klesnúť približne o 8,8 percenta oproti plánu, čo predstavuje výpadok vo výške 400 000. „Aj na tomto výpadku sa podieľajú najmä právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia, ktorých najviac zasiahla koronakríza. Týka sa to tiež škôl a školských zariadení, ktoré boli počas pandémie zatvorené, takže sa im znížil predpis poplatku,“ zhodnotil Petrík.

Samospráva očakáva aj výpadok príjmov v sume zhruba 150 000 eur aj pri dani za ubytovanie.

Hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia museli byť zatvorené pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu na základe pokynov a opatrení ústredného krízového štábu od 12. marca do konca júna 2020.

„Máme informáciu, že jeden z nitrianskych hotelov svoju prevádzku dodnes nenaštartoval. Svoj podiel na zníženom výbere dane z ubytovania má aj následné zníženie počtu ubytovaných hostí v ďalšom období,“ dodal Petrík. Pri ostatných miestnych daniach už radnica žiadne výpadky príjmov neočakáva.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Zdroj: TASR

Rýchle správy

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie