Lucia Lauková Kultúra

SDKS sa zameria na malých divákov: V novej sezóne sa vráti k bábkohereckej tradícii

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre sa vracia k svojim bábkohereckým základom. V novej sezóne ponúkne tri premiéry.

Ilustračný obrázok k článku SDKS sa zameria na malých divákov: V novej sezóne sa vráti k bábkohereckej tradícii
Zdroj: TASR

Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS) v Nitre pripravilo na novú divadelnú sezónu tri nové inscenácie. Podľa slov riaditeľa Martina Kusendu sa nimi SDKS vracia k svojim bábkohereckým základom.

Divadlo chce vo svojej 69. sezóne zamerať svoju pozornosť predovšetkým na mladšieho detského diváka vo veku od štyroch rokov. „Aj preto sa bude niesť v silnejšom znamení bábkového divadla. Toto divadlo je ním svojou históriou a svojimi základmi a chce v tejto tradícii pokračovať. Preto diela, ktoré chceme premiérovať, budú bábkové inscenácie, ktoré obohatia náš repertoár, a verím, že aj repertoár slovenskej bábkovej tvorby,“ uviedol Kusenda.

Divadelné premiéry

Prvá premiéra v sezóne 2019/2020 bude patriť rozprávke Dlhý, široký a bystrozraký. SDKS ju prvýkrát uvedie 25. októbra. Hra plná dobrodružstva, odvahy, a najmä priateľskej pomoci nadväzuje podľa tvorcov na pôvodnú verziu známeho českého literáta Karla Jaromíra Erbena.

Druhou inscenáciou bude Veľká továreň na slová s premiérou 29. novembra. „Prinesie slovenskú premiéru dramatizácie textu jedného z najkrajších príbehov francúzskej autorky Agnes de Lestrade. Spoznáme príbeh krajiny, v ktorej za slová treba platiť a len bohatí si môžu kupovať tie najkrajšie a dovoliť si nimi plytvať,“ uviedla dramaturgička SDKS Nikoleta Tužinská. Koncom marca uvedie SDKS premiéru hry Stvorenie sveta. „Pôjde o čierne divadlo, ktoré bude plné hry svetiel a v ktorom sa pozrieme na to, ako to s nami bolo na samom začiatku sveta,“ uviedli tvorcovia.

Spoločná línia

Všetky inscenácie, ktoré pribudnú do repertoáru SDKS, spája podľa Tužinskej línia vzťahov v spoločnosti. „Rozprávajú aj o potrebe vzájomnej podpory i o tom, prečo človek nechce byť sám a či je pre neho prirodzené žiť v spoločenstve,“ vysvetlila. Ako doplnila, nové inscenácie privedú do SDKS významných európskych režisérov.

„Je to pre nás už známy Kamil Žiška, ktorý bude režírovať hru Dlhý, široký a bystrozraký. Inscenácia Veľká továreň na slová vznikne pod taktovkou poľského režiséra Ireneusza Maciejewského a hru Stvorenie sveta naštuduje bulharská režisérka Magdalena Miteva,“ doplnila Tužinská.

Cez prázdniny začalo divadlo s rekonštrukciou javiska. Pozrite si VIDEO!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM