Šanca pre autistov
Problémom autistov je samota a izolácia ako následok neschopnosti spoločensky akceptovateľnej formy kontaktu. Izolovaní sú aj rodičia autistov, pretože tieto deti si vyžadujú 100% pozornosť a starostlivosť. Aj preto vznikol Klub rodičov autistických
Autizmus je závažná porucha psychického vývinu postihujúca kvalitu komunikácie. Autistické dieťa je samotárske, má obmedzenú predstavivosť, niektorí ho môžu pokladať za „nevychované“, rado sa zaoberá monotónnymi činnosťami, ktoré sa opakujú… To je len pár príznakov, v ktorých môžete spoznať autistu. Bohužiaľ každým rokom počet narodených autistov stúpa a miesta v špeciálnych škôlkach a školách sa míňajú.
Občianske združenie Klub rodičov autistických detí (KRAD) vzniklo 25.10. 2002. V súčasnosti združuje 47 členov, 19 detí postihnutých autizmom. Rodičia týchto detí sa združujú, aby hlavne matky, ktoré väčšinou nie sú zamestnané, neboli izolované od okolitého sveta. Sídlo KRAD-u je v unimobunkách ( obr. č. 13) na Kollárovej ulici v blízkosti špeciálnej školy, ktorú na 4 hodiny denne navštevujú autistické deti. „Hlavný cieľom tohto klubu je vybudovať dôstojný život jedinca od narodenia až po jeseň jeho života zriadením Autistického centra s celoročným pobytom človeka s autizmom,“ hovorí predseda KRAD-u Róbert Mikulášik. Chceli by v Nitre vybudovať veľký komplex od prvého podozrenia, cez stanovenú diagnózu až po kompletnú starostlivosť. V Nitre nie je lekár, ktorý by stanovil diagnózu autizmus. Rodičia musia s deťmi dochádzať do Trnavy alebo Bratislavy. Samozrejme pre deti by boli lepšie častejšie stretnutia s psychológom. V tomto centre by mal byť k dispozícii aj praktický lekár, ktorý by sa venoval autistom. Spolupráca s nimi totiž nie je jednoduchá a lekár musí vedieť, ako s nimi zaobchádzať. Problémom pre autistov je aj obyčajný zubár. Neznesú cudzie telesá, preto aj obyčajná prehliadka je komplikovanejšia. Zubár, ktorý by vedel, ako spolupracovať s autistom v Nitre takisto nie je.
KRAD organizuje rôzne klubové akcie, stretnutia, tvorivé dielne pre rodičov (obr. č. 7, 12), ale aj pre ich deti, víkendové pobyty , Hipoterapiu a jazdenie na koni (obr. č. 5, 6 ), Canisterapiu so psom (obr. č. 11)… Waterball bola akcia, na ktorej ste si mohli vyskúšať, približne ako sa cíti autista. Záujemcovia vošli do veľkej lopty a „chodili po vode“ (obr. č.1, 2 ). „Na západe sú celé farmy, pestujú ovocie, zeleninu. Centrum si takto na seba zarába. Aj my niečo také chceme dosiahnuť,“ pokračuje Mikulášik. Zatiaľ teda predávajú výrobky, ktoré vyrobili mamičky v tvorivých dielňach, kým sú deti v škole. Peniaze z predaja sú v tomto prípade použité naozaj správne. Veď ktorý rodič by niečo vzal svojmu dieťaťu. KRAD takto pomáha kúpou pomôcok a iných potrebných vecí aj škole, ktorú deti navštevujú. Na jar tohto roku vypracovali plán, ktorý bol zaslaný mestu. Ide o vybudovanie komplexu, ktorý by nebol na báze ústavnej starostlivosti, ale starostlivosti individuálnej. Týmto by sa niekde uplatnili aj matky, ktoré najlepšie rozumejú svojim deťom. Pomáhali by im, čo najlepšie sa zaradiť do života. Nejako pracovať, nie len sedieť a stagnovať. Žiť aktívne. Akúsi praktickú školu života. Myšlienka je zatiaľ v štádiu čakania. Mesto hľadá pre centrum vhodnú parcelu alebo bývalú škôlku, školu, či iný vhodný objekt. Nejaké budovy sú už vytipované, musia sa zvážiť možnosti mesta a pomocnú ruku podá určite aj samotný KRAD a všetci jeho členovia. Dôvodom rodičov na vybudovanie centra je aj to, aby deti neostali odsúdené na ústavnú starostlivosť, keď už sa o ne nebudú vládať starať.
Fotky: obr. č. 4: Drobné výtvory autistov
obr. č. 10: Kresba autistky s výtvarným talentom
obr. č. 11: Kresba klasického autistu
obr. č. 14, 15: Terapia v bazéne