Lucia Lauková Správy

Ryžoviská na Slovensku: Vedeli ste, že ryžu sa pokúšali pestovať aj na Levických rybníkoch?

Pokusov s pestovaním ryže na Slovensku bolo po 2. svetovej vojne viacero. Ryžoviská mali vzniknúť aj na Levických rybníkoch.

Ilustračný obrázok k článku Ryžoviská na Slovensku: Vedeli ste, že ryžu sa pokúšali pestovať aj na Levických rybníkoch?
Zdroj: Facebook.com/Levické rybníky , www.pixabay.com / CC0 1.0

Levické rybníky pri potoku Perec sú významnou lokalitou, ktorá je od roku 1974 chráneným areálom. Tvorí ich sústava umelých rybníkov, ktoré sa rozkladajú na ploche 91,83 ha. Ako uvádza Levická informačná agentúra, vybudované boli v rokoch 1950 až 1956.

Zaujímavosťou je, že v lokalite Levických rybníkov sa pokúšali po 2. svetovej vojne pestovať ryžu. Nakoniec sa však od plánu „levických ryžovísk“ upustilo. Dôvodom bola ekonomická nevýhodnosť.

Prečítajte si tiež

Prvá žatva

S pestovaním ryže sa však pokusne začalo po druhej svetovej vojne aj v Kolárove, kde vyrástlo najväčšie ryžové pole na Slovensku. Prvú žatvu tam mali v roku 1948. Aj toto ryžovisko však skončilo neúspechom.

Ďalšie ryžoviská boli aj v Ivanke pri Nitre, Želiezovciach či v Dedine Mládeže. V pestovaní sa však nepokračovalo. Experiment nakoniec ukázal, že na túto plodinu nie sú na Slovensku vhodné klimatické podmienky.

Pozorovanie vtáctva

Aj keď ryžu by ste na Levických rybníkoch hľadali márne, územie ponúka iné vzácnosti. Útočisko tu v priebehu roka nachádza mnoho druhov vtáctva. Pravidelne ich monitorujú aj ochranári. Pred pár rokmi pribudla na brehu oddychová zóna a lavičky.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM