Lucia Lauková Rôzne

ROZHOVOR: Romana pečie medovníky viac ako 25 rokov, prezradila svoj RECEPT

Tajomstvo chutných a mäkkých medovníkov odhalené. V rozhovore sa dozviete aj zaujímavosti o tradičnom spôsobe pečenia medovníkov.

Ilustračný obrázok k článku ROZHOVOR: Romana pečie medovníky viac ako 25 rokov, prezradila svoj RECEPT
7
Galéria

Je zvedavá, tvorivá, kreatívna a má rada tvorenie všetkého druhu. Aj týmito slovami sa opísala Romana zo Svätoplukova, keď sme ju požiadali o rozhovor.

Svoju tvorbu pod regionálnou značkou predviedla na adventných trhoch na Nitrianskom hrade. Tam nášmu oku neušli jej krásne medovníky a zaujímavé drevené formy. Ak vás zaujíma, ako sa kedysi piekli medovníky, alebo hľadáte najlepší recept, prečítajte si rozhovor s Romanou Pítekovou.

Na adventných trhoch zaujala vaša keramika, ale aj krásne zdobené medovníky. Prezraďte, čomu ste sa začali venovať skôr?

„Medovníky pečiem viac ako 25 rokov, začala som ako mladá gazdinka. Chcela som vyskúšať niečo nové, tradičné. Pri ozdobovaní som mala pomocníka – malého synčeka. Keramike sa venujem od roku 2014 v rámci modelovania a skúšania niečoho nového. Čomu som sa začala venovať skôr ani neviem. Vždy som robila rôzne veci súčasne (pečenie, modelovanie, šitie hračiek…). Nikdy som sa nenudila“.

„Pri tvorení sa teší moja duša. Mám radosť nielen z procesu tvorenia, kedy som úplne v pohode. Venujem tomu nielen svoj čas, ale i kúsok seba. Mám radosť, keď sa moje výrobky páčia okoliu a potešia ho. Mám mnoho nápadov, ktoré chcem zrealizovať. Som vďačná, že to môžem robiť.“

Venujete sa okrem tohto umenia aj niečomu inému?

„Venujem sa i pestovaniu rôznych byliniek (levandule, nechtí­ka…), ktoré využívam v kuchyni pri varení ale i pri tvorbe herbáru, v keramike na vytváranie obrázkov. Robím to s deťmi, ktoré takto spoznávajú prácu s hlinou, ale učia sa i rozpoznávať rastlinky. Bylinky i suším a využívam ich pri tvorbe dekoračných mydiel. K medovníčkom patrí med a k nemu včelí vosk, z ktorého vytváram voskové sviečky, ktoré točím z včelích plástov a odlievam do autorsky vyrobených vlastných foriem.“

Medovníky sa asi kedysi piekli trochu inak. Aký bol postup a aké sa pri ich pečení používali pomôcky?

„Kedysi sa medovníčky nevykrajovali ako dnes, ale cesto sa vtláčalo do drevených foriem, ktoré mali vyrezaný krásny reliéfny vzor kvetov, koníkov, srdiečok, rybičiek a iných vzorov. Formy boli vyrezané z hruškového alebo čerešňového dreva rôznych veľkostí a tvarov, na ktorých je i náboženská tematika. Cesto sa vtláčalo do drevených múkou vysypaných foriem a následne sa cesto s obtlačeným reliéfom vybralo z formy. Používali sa i drevené valčeky s rôznym vzorom. Takéto medovníčky sa pokladali na plech, ktorý bol vymastený včelím voskom zabalením v plátne. Cesto bolo tuhšie a medovníčky z neho boli tvrdšie. Surovina, ktorá určuje akosť medovníkov, je kvalitný včelí med. Môže byť použitý svetlí alebo tmavý, ten je aromatickejší a viac zafarbuje.“

Máte vo svojej zbierke nejaké vzácne alebo historické formy na pečenie medovníkov?

„Mám zatiaľ s náboženským motívom neznámeho pôvodu no i v tvare srdca, zvončeka a kvietku.“

Recept na medovníčky od Romany

Cesto: 1050 g hladká múka T 650 zelená, 450 g práškový cukor, 3 kávové lyžičky sóda bikabróna, 400 g medu, 3 polievkové lyžice kakaa, zmes korenia škorica, klinčeky, aníz, badián, fenikel, muškátový orech, vanilkový struk, kardamón, ďumbier, nové korenie, čierne korenie, kurkuma, citrónová kôra, 6 celých vajec

Postup: Dobre vypracované cesto necháme odležať v chlade 4 a viac dní. Nasleduje rozvaľkanie cesta a vykrajovanie. Pečieme vo vyhriatej rúre na 170 °C do zlato-žlta podľa veľkosti medovníkov. Ešte teplé medovníky môžeme potrieť rozšľahaným vajíčkom alebo vodou. Po vychladnutí môžeme zdobiť bielkovou polevou rôznej farby.

Poleva na zdobenie: „Bielok, práškový cukor 2 až 3 krát preosiaty, citrónová šťava po kvapkách. Miešame, ak máme polevu hustú, pridáme citrónovú šťavu.“

Všetci chcú mať medovníky nielen pekne vyzdobené, ale aj mäkké. Máte na to nejaký tip?

„Pokiaľ má niekto iný recept, ako tento môj, môže mať medovníčky tvrdšie, a preto je ich potrebné uchovávať v uzavretej kovovej alebo sklenej nádobe s pridaním krajíčka chleba alebo s rozkrojeným jabĺčkom na tmavom a chladnom mieste.“

Romana pečie medovníky viac ako 25 rokov, prezradila svoj RECEPT
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM