Lucia Lauková Správy

Radnica chce pokračovať v projektoch Smart City: Hľadá zdroje financovania

Radnica má v rámci projektu Smart City pripravené konkrétne aktivity aj na budúci rok. Časť projektov chce financovať prostredníctvom Európskej investičnej banky.

Ilustračný obrázok k článku Radnica chce pokračovať v projektoch Smart City: Hľadá zdroje financovania
Zdroj: TASR

Mesto Nitra hľadá zdroje na implementáciu projektu Smart City. Vedenie mesta sa stretlo so zástupcami Európskej investičnej banky, prostredníctvom ktorej plánuje časť projektov financovať. „Na implementáciu projektov typu Smart City, konkrétne na rozvoj infraštruktúry a modernizáciu, sa budeme usilovať hľadať zdroje kombináciou štrukturálnych fondov spolu s návratnými zdrojmi z Európskej investičnej banky,“ potvrdil prednosta mestského úradu Igor Kršiak.

Podľa vedúcej manažérky sprostredkova­teľského orgánu pre Integrovaný regionálny operačný program Kataríny Koncošovej práve európska finančná inštitúcia so sídlom v Luxemburgu spolufinancuje úvery spolu so štrukturálnymi fondmi a mestskými zdrojmi. Zároveň poskytuje bezplatné konzultačné služby pre veľké projekty.

Riešenie problémov

Projekt inteligentných miest zahŕňa v rámci Slovenska riešenie viacerých problémov. „Je to mestská infraštruktúra, doprava, narábanie s energiami, riešenie bývania, zatepľovania budov. Tento koncept sa v rámci Slovenskej republiky momentálne rozvíja,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Podľa jeho slov je dôležité, aby sa jednotlivé aktivity projektu nerealizovali oddelene, ale boli vzájomne prepojené. Radnica má v rámci projektu Smart City pripravené konkrétne aktivity aj na budúci rok.

Nové cyklotrasy

Mesto má schválené poskytnutie nenávratných finančných príspevkov na vybudovanie piatich nových cyklotrás, ktoré majú slúžiť predovšetkým na dochádzanie ľudí do práce. K ďalším projektom patrí modernizácia mestskej autobusovej dopravy, v rámci ktorej pribudnú nové elektrobusy. Modernizovať sa bude aj vybavenie autobusov, pribudne v nich kamerový a informačný systém, ktorý bude prenášaný na zastávky.

Kamerový systém

„Zadaný je aj plán udržateľnej mestskej mobility, počítame s rozšírením kamerového systému, s regeneráciou parkov a vnútroblokov," povedal Dvonč. Mesto okrem toho pracuje aj na modernizácii verejného osvetlenia, v rámci ktorej by malo dôjsť k výmene svetelných zdrojov za úspornejšie. Magistrát chce využiť aj stĺpy verejného osvetlenia, do ktorých možno nainštalovať rôzne zariadenia, od bezpečnostných kamier, cez rozhlas, parkovací systém až po rôzne výstražné zariadenia.

Smart City

Projekt Smart City už do Nitry priniesol elektronizáciu služieb, rozširovanie mestského kamerového systému, bike sharing, inteligentné lavičky a ďalšie výhody v podobe úsporného osvetlenia, polopodzemných kontajnerov či bezpečnejších priechodov pre chodcov. Mesto ho pripravuje od polovice minulého roka a plynule pri jeho realizácii nadväzuje na aktivity a štúdie, ktoré boli zrealizované už skôr.

„Musíme mať nejakú víziu, aby všetko v konečnom dôsledku slúžilo obyvateľom. Nevylučujem, že budú existovať aj iné prepojenia, ktoré možno dnes ešte nevieme odhadnúť, pretože tento koncept v rámci nášho mesta budeme budovať možno 15 až 20 rokov,“ uviedol Dvonč.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM