Lucia Šútorová Správy

Príchod Jaguaru otriasol cenami nehnuteľností v Nitre: Ešte drahšia je pôda

Podľa pracovníkov realitných kancelárií je vplyv novej automobilky na ceny bytov v Nitre markantný. Napríklad jednoizbové byty sa predávali takmer za dvojnásobok.

Ilustračný obrázok k článku Príchod Jaguaru otriasol cenami nehnuteľností v Nitre: Ešte drahšia je pôda
Zdroj: TASR

Investícia automobilky Jaguar Land Rover zdvihla ceny nehnuteľností v Nitre a okolí o desiatky percent. Podľa pracovníkov realitných kancelárií sa však už začiatkom tohto roka začala situácia upokojovať a hodnota realít sa blíži k cenovému stropu.

Vplyv automobilky

Podľa Rudolfa Paukeho z realitnej kancelárie je v súčasnosti ťažké objektívne zhodnotiť celkový vplyv automobilky na cenu nehnuteľností v Nitre. „Ešte stále do regiónu nedorazilo to množstvo pracovnej sily, aké sa očakáva. V každom prípade bol doteraz vplyv Jaguaru markantný, hlavne v rokoch 2016 a 2017, kedy bol nárast cien výrazný a vo všeobecnosti dosiahol úroveň približne 20 až 30 percent,“ skonštatoval Pauke, podľa ktorého však nešlo o prirodzený stav vyvolaný zvýšením zamestnanosti, produktivity práce alebo miezd.

Správanie ľudí

Hodnotu nehnuteľností ovplyvnilo hlavne správanie ľudí. Po ohlásení investície začala cena realít stúpať, preto mnohí predávajúci svoju ponuku z trhu radšej stiahli, aby počkali na vyššie ceny. „Na druhej strane tu boli ľudia, ktorí chceli nakupovať, aby neskôr mohli byty prenajímať, alebo výhodne predávať. Takže sa znížila ponuka a zároveň sa zvýšil dopyt. Z toho vyplynul aj markantný nárast cien, čo od roku 2016 výrazne zasiahlo celý nitriansky región,“ skonštatoval Pauke.

K najvyššiemu nárastu cien došlo hlavne pri garsónkach a jednoizbových bytoch. „Tam bol nárast o desiatky percent. Kým pred príchodom Jaguaru sa garsónka predávala v Nitre za približne 29 000 eur, v čase najväčšieho boomu to bolo aj 54 000 eur. Ten nárast bol enormný,“ hovorí Matias Fest z realitno-investičnej spoločnosti.

"Jednoizbové byty stúpli z 35 000 eur a priblížili sa k sume 70 000 eur. Na tejto hranici sa však už prestali predávať, takže cenový strop dosiahli na úrovni okolo 65 000 eur,“ dodal Matias Fest z realitno-investičnej spoločnosti.

Zdražela aj pôda

Podľa jeho slov bol nárast cien ešte väčší pri pôde. „Je jej stále nedostatok, takže jej cena stúpala a stále nie je stabilná. Pred príchodom automobilky stála napríklad 30 až 50 eur za meter štvorcový, teraz je to 80 až 120 eur,“ uviedol Fest.

V posledných mesiacoch však už Jaguar Land Rover prestal ceny nehnuteľností v Nitre a okolí ovplyvňovať tak výrazne ako v rokoch 2016 až 2017. „Veľa ľudí zvolilo akúsi vyčkávaciu taktiku a skôr sledujú, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Je to aj v dôsledku sprísnenia poskytovania hypoték, ale svoj vplyv majú aj ohlásené projekty developerov, v rámci ktorých by mali v Nitre pribudnúť stovky nových bytov. Čaká sa na to, ako to ovplyvní hlavne trh so staršími bytmi. Ľudia, ktorí ich v čase najväčšieho boomu kupovali predražené, už na nich začínajú prerábať. V ponukách na predaj sa síce stále objavujú za vysoké ceny, ale tie sa už v mnohých prípadoch ukazujú ako nereálne,“ uviedol Fest.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie