Kultúra

Prichádza Noc múzeí a galérií: Aké LÁKADLÁ si pre návštevníkov pripravili v Nitre?

Do tradičného podujatia sa zapoja aj nitrianske inštitúcie. Pripravujú bohatý program.

Ilustračný obrázok k článku Prichádza Noc múzeí a galérií: Aké LÁKADLÁ si pre návštevníkov pripravili v Nitre?
Zdroj: Dnes24.sk , Unsplash.com

Celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií sa uskutoční v sobotu 13. mája v plnej sile aj na Slovensku. Návštevníkov vyše stovky lokalít čakajú prehliadky expozícií a výstav so sprievodcom, tvorivé dielne, animácie. Netradičné zážitky z múzeí sľubujú aj divadelné prestavenia.

Burza kníh aj interaktívna hra

Do akcie sa zapojí aj Ponitrianske múzeum v Nitre. Počas dňa sprístupní všetky svoje výstavy a expozície: V hniezde | Život vtákov (zoológia), Etuda o starej Nitre (história), Po páde slovenskej Tróje (archeológia), Nitriansko v zrkadle vekov (archeológia), Skvosty dávnovekého Slovenska (archeológia) a Marta Horníková – Vesmír a svet ako znak (výstava výtvarných diel).

Pripravené budú aj viaceré prednášky a tvorivé dielne. Zaujímavosťou je interaktívny program Po stopách slimáka Kamila – odkrývanie tajomstiev múzea a hľadanie pokladov. Chýbať nebude ani čitateľský kútik, burza kníh a projekcia fotografií. Vstupné je vo výške dvoch eur. Voľný vstup majú deti do troch rokov, seniori nad 70 rokov a ZŤP a ZŤP-S. Podujatie bude prebiehať od 15.00 do 22.00 hodiny.

Bezplatné prehliadky

Do programu Noci múzeí prispeje aj Nitrianska galéria. „Nitrianska galéria začala organizovať Noc galérií a múzeí od roku 2010. Okrem sprístupnenia výstavných priestorov až do polnoci zdarma sú pre návštevníkov pripravené rôzne iné zaujímavé podujatia počas celého dňa,“ informovala galéria.

Od 15.00 do 21.00 hodiny bude prebiehať prehliadka aktuálnych výstav: Reprezentačné sály – Jana Farmanová — Memory, Galéria mladých – Univerzum technických obrazov, Salón – AKTY X., Farebná galéria – Písmo vo výtvarnom umení. Ak si chcete užiť prehliadku aj s výkladom, spraviť tak môžete o 16.00 (Jana Farmanová — Memory) a o 17.00 (Univerzum technických obrazov). Počas celého dňa bude prebiehať aj súťaž pre návštevníkov – Zaostri svoj zrak na umenie XII.

Skvelou správou je, že za vstup nezaplatíme ani cent.

S prechádzkou

Svojou troškou prispeje aj bod.K7, Ten o 15.30 hodine pripravuje prechádzku do Nitrianskej galérie, v ktorej prebehne vyššie spomenutá komentovaná prehliadka Univerzum technických obrazov. „Komentovaná prehliadka výstavy a prechádzka s jej autorkami sa začne v bode.K7 a bude pokračovať v Nitrianskej galérii,“ informovali organizátori.

Do podujatia Noc múzeí a galérií by sa malo už tradične zapojiť aj Slovenské poľnohospodárske múzeum, no do času publikovania článku ešte nemalo zverejnený program.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM