Lucia Lauková Správy

Prezident Kiska vyznamenal rodáka z Nitry Jána Mojta: Stál pri zrode známych filmov

Rad Bieleho dvojkríža III. triedy si producent Ján Mojto prevzal za mimoriadne zásluhy v oblasti kinematografie a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Ilustračný obrázok k článku Prezident Kiska vyznamenal rodáka z Nitry Jána Mojta: Stál pri zrode známych filmov
Zdroj: TASR

Slovenský prezident Andrej Kiska odovzdal v utorok štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kinematografie a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí filmovému a televíznemu producentovi Jánovi Mojtovi. Stretol sa aj s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom či bývalým nemeckým prezidentom Joachimom Gauckom. Kiskova pracovná návšteva Berlína je súčasťou série rozlúčkových návštev slovenského prezidenta pred ukončením jeho mandátu 15. júna.

Perinbaba i Tisícročnej včela

Producent Mojto sa z ocenenia podľa vlastných slov veľmi teší. „Slovenskému filmu by som prial ešte lepšiu pomoc zo strany štátu. Pretože čím je dnes menší štát v Európe, tým je ťažšie financovať filmy. Na druhej strane si myslím, že filmy aj televízne programy sú nositeľmi hodnôt, že hovoria o krajinách, v ktorých vznikli. Myslím si, že každá krajina, nielen z kultúrnych dôvodov, ale aj z politicko-hospodárskych dôvodov, by mala mať záujem na tom, aby sa v krajine vyrábali filmy a televízne programy a aby našli cestu do sveta,“ povedal. Kľúčom k úspechu je podľa slov producenta Perinbaby či Tisícročnej včely odvaha, pracovitosť aj šťastie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM