Lucia Lauková Správy

Predaj kaštieľa na Malante je definitívne zrušený! Budú rokovať o jeho ďalšom využití

Konečný verdikt o predaji kaštieľa na Malante vyniesla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Otázne je čo s ním bude ďalej.

Ilustračný obrázok k článku Predaj kaštieľa na Malante je definitívne zrušený! Budú rokovať o jeho ďalšom využití
Zdroj: TASR

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná zrušila predaj kaštieľa Malanta. Šéfka agrorezortu zároveň stiahla žiadosť o udelenie výnimky na prevod majetku štátu adresovanú Ministerstvu hospodárstva SR.

Možnosti jeho využitia

„Kaštieľ Malanta je už niekoľko rokov spájaný s agrorezortom. Od roku 1982 slúži na reprezentačné účely Agrokomplexu, a tak by tomu malo byť aj v budúcnosti. Rezort bude teraz v spolupráci s vedením štátneho podniku hľadať ďalšie možnosti na využite tohto komplexu,“ povedala ministerka. Verejnú obchodnú súťaž vyhlásil Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra, štátny podnik, 17. decembra 2015. Predaj kaštieľa bol od začiatku kritizovaný laickou aj odbornou verejnosťou.

Kaštieľ ostane v správe Agrokomplexu

Riaditeľ Agrokomplexu Eduard Krcho skonštatoval, že o ďalšom využití kaštieľa bude vedenie firmy rokovať s rezortným ministerstvom. Ekonomický námestník Ján Medek potvrdil, že vyhlásená verejná obchodná súťaž bude zrušená, zábezpeky budú vrátené a kaštieľ zostane v správe štátneho podniku. „Rozhodnutie ministerky považujeme za dobrý krok v tom zmysle, že nás nasmeroval, čo s kaštieľom ďalej. Horšie by bolo, keby sa to rozhodnutie dlho naťahovalo. Teraz sa bude riešiť otázka, čo s ním ďalej, či nás bude kaštieľ finančne vyčerpávať, alebo sa rozhodneme zostať v nájomnom vzťahu, ktorý tam trvá,“ povedal Medek.

Viac ako tisíc eur mesačne

Klasicistický kaštieľ z prvej polovice 19. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou. Spravuje ju štátny podnik Agrokomplex – Výstavníctvo, ktorého zriaďovateľom je ministerstvo pôdohospodárstva. Od minulého roka má kaštieľ prenajatý zlatomoravecká firma Anar. Zmluvu má s Agrokomplexom uzatvorenú na 10 rokov. Podľa zmluvy predstavuje mesačné nájomné 1334 eur bez DPH.

Môže vás zaujímať:

Kaštieľ neďaleko Nitry hľadá nového majiteľa: Agrokomplex predáva národnú kultúrnu pamiatku ako prebytočný majetok

Verejná súťaž o kaštieľ v Malante: Najvyššia ponuka je takmer milión eur!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM