Samospráva

Poslanci odklepli dotačný balík: Nitra prerozdelí 123-tisíc eur do troch oblastí

Podporu získali desiatky projektov. Najväčšia čiastka pôjde do kultúry a kreatívneho priemyslu.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci odklepli dotačný balík: Nitra prerozdelí 123-tisíc eur do troch oblastí
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Mestskí poslanci schválili 123-tisíc eur na kultúru, pamiatky a cestovný ruch v Nitre. Informovala o tom Lenka Mareková z odboru komunikácie a propagácie.

Z dotačného balíka pôjde 96-tisíc eur do kultúry a kreatívneho priemyslu. „Mesto podporí 38 projektov, ktoré rozvíjajú kultúrny život v Nitre a zvyšujú atraktivitu mesta pre návštevníkov a turistov. Na jeden projekt pôjde od 500 do 7 500 eur. Medzi podporenými projektami sú napríklad 32. ročník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra, 45. ročník medzinárodného akademického folklórneho festivalu Akademická Nitra či 21. ročník Nitrianskych univerzitných dní,“ priblížila Mareková.

Prečítajte si tiež

Obnova pamiatok

Tri projekty zamerané na obnovu kultúrnych pamiatok radnica podporí sumou 20-tisíc eur. Z peňazí sa bude realizovať tretia etapa reštaurovania Kaplnky Božieho hrobu na Kalvárii, obnova Rímskokatolíckeho kostola sv. Ondreja v Dolných Krškanoch a remeselno-umelecká obnova vstupných dverí domu na Farskej.

Oblasť podpory cestovného ruchu sa v tomto roku zameriava na rozvoj udržateľného mestského cestovného ruchu, rozvoj Cyrilometodskej cesty a pútnického cestovného ruchu a na odporu jedinečných zážitkových aktivít. 12-tisíc eur bolo preto rozdelených medzi 6 projektov.

Záujem bol veľký

Úrad celkovo zaevidoval 94 žiadostí. „78 bolo z oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu, 4 boli zamerané na podporu kultúrnych pamiatok a pamätihodností a 12 žiadalo peniaze na projekty rozvíjajúce cestovný ruch,“ prezradila Mareková.

„Mrzí ma, že viaceré organizácie, ktoré pôsobia v našom meste, nedostali dotáciu v patričnej výške. Kultúra a cestovný ruch sa potrebujú po pandémii nadýchnuť a opäť naštartovať. Rešpektujem však rozhodnutie poslancov a pevne verím, že v budúcom roku vyčlenia viac peňazí na kultúru, ale aj na šport," povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Len v oblasti živej kultúry boli doručené projekty, na ktoré organizácie a inštitúcie žiadali 571 688 eur. „Bohužiaľ mestské zastupiteľstvo kvôli zvýšeným výdavkom na vnútornú správu v dôsledku inflácie, energetickej krízy a poskytovaniu služieb pre našich susedov utekajúcich pred vojnovým konfliktom, schválilo ešte menší balík prostriedkov ako v predošlom roku a to konkrétne o 24 000 eur v tejto oblasti. Rovnako boli ponížené aj ostatné cieľové oblasti. Dúfam, že situácia v ďalšom roku bude priaznivejšia a podarí sa nám podporiť viac kvalitných projektov pre rozvoj kultúry, cestovného ruchu a obnovu pamiatok v našom krásnom meste,“ povedal predseda komisie Erik Král.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM