Lucia Lauková Správy

Podozrenie na osýpky u 13-mesačného dieťaťa: Previezli ho do nemocnice v Nitre

Regionálni hygienici nahlásili podozrenie na nákazu osýpkami u malého dieťaťa v Nitrianskom kraji. Len 13-mesačného pacienta museli previesť do nitrianskej nemocnice.

Ilustračný obrázok k článku Podozrenie na osýpky u 13-mesačného dieťaťa: Previezli ho do nemocnice v Nitre
Zdroj: TASR

Podozrenie na nákazu osýpkami, ktoré dnes (27.apríla) nahlásili levickí regionálni hygienici, sa týka 13-mesačného dieťaťa. Dieťa, ktoré vzhľadom na vek nebolo očkované, previezli na Infekčnú kliniku Fakultnej nemocnice v Nitre. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Zuzana Drobová.

Nákazu potvrdil infektológ

Dieťa bolo začiatkom tohto mesiaca s rodičmi v Taliansku a v stredu (26. 4.) sa u neho objavila vyrážka za ušami a postupne na celom tele. Názor pediatričky o podozrení na osýpky potvrdil podľa Drobovej aj infektológ, dieťa následne previezli na infekčnú kliniku. Vyšetrenie vzoriek zabezpečí Národné referenčné centrum pre morbilli, rubeolu a parotitídu na Úrade verejného zdravotníctva SR.

Importovaný prípad osýpok

Na Slovensku už tento mesiac potvrdili importovaný prípad osýpok. Ide o 25-ročného Taliana, ktorý študuje v Košiciach. Pravdepodobne sa nakazil v Novom Sade v Srbsku. V košickej univerzitnej nemocnici ho hospitalizovali začiatkom tohto mesiaca, prepustili ho približne v polovici apríla.

Osýpky trápia okolité krajiny

Osýpky trápia momentálne niektoré krajiny Európy, napríklad Maďarsko, Rumunsko, objavili sa aj v Česku. Patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému.

Očkovanie detí

Pred zavedením očkovania na Slovensku proti osýpkam (1969) mali toto ochorenie tisíce ľudí ročne, nevyhli sa početným komplikáciám ani úmrtiam. V rámci povinného očkovania sa očkujú deti v 15. až 18. mesiaci života a preočkovanie sa vykonáva u detí v 11. roku života. Pri deťoch mladších ako 15 mesiacov, ktoré ešte neboli zaočkované, sa neodporúča cestovať do oblastí postihnutých osýpkami.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM