Lucia Šútorová Správy

Opekačka na Zobore: Kde si môžete založiť oheň a kedy hrozí pokuta? FOTO

Ak sa vyberiete na Zobor s úmyslom niečo si opiecť na ohníku, vedzte, že "táborák" si hocikde založiť nemôžete. Sú ale vyhradené miesta.

Ilustračný obrázok k článku Opekačka na Zobore: Kde si môžete založiť oheň a kedy hrozí pokuta? FOTO
5
Galéria

Pyramídu či Zobor navštívi množstvo turistov. Okrem kochania sa prírodou a výhľadom sa niektorí rozhodnú v lese opekať. Zakladať ohniská však nemôžete kde chcete.

Opekať si na Zobore môžete, ale iba na určených miestach. „V lokalite Zoborských vrchov sú dve legálne ohniská. Jedno je v kameňolome Malá skalka a druhé na vrchole Pyramídy,“ upozorňuje Stráž prírody Ponitrie.

Môžete dostať pokutu

Ohniská spoznáte jednoducho. Sú označené tabuľami, kde nájdete aj popis výnimky zo zákona o trvalom ohnisku a zároveň aj usmernenie ako ohnisko použivať. Ohniská, pri ktorých takáto chýba, nie sú legálne a kladením ohňa by ste sa dopustili priestupku. Za ten vám môže byť uložená pokuta na mieste alebo v správnom konaní.

Pokyny pri zakladaní ohňa

Ak ste sa rozhodli opekať na jednom z povolených miest, mali by ste dodržiavať hlavné pokyny, ako nezakladať zbytočne veľký oheň a pred odchodom oheň uhasiť. „Aj niekoľko zabudnutých žeravých uhlíkov za náhleho silnejšieho poryvu vetra dokáže v suchom podraste spôsobiť obrovský lesný požiar,“ upozorňuje stráž prírody Ponitrie. Totiž, kým sa požiar spozoruje, ohlási a kým sa technika dostane na miesto, uplynie čas, za ktorý je už oheň v podstate nekontrolovateľný. Práve toto je jeden z najvážnejších dôvodov, prečo je kladenie ohňa v lese zákonom zakázané.

Opekačka na Zobore: Kde môžete a kde nie zakladať oheň? FOTO
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie