Utorok 23. júl 2019 Oľga  24 °C
Lucia Šútorová Šport Iné športy

Olympionik Tóth predložil dôkazy: Majú vysvetliť nezrovnalosti v biologickom pase

Olympijský šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth má za sebou vypočutie Disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu. Predložil im svoju obhajobu.

Ilustračný obrázok k článku Olympionik Tóth predložil dôkazy: Majú vysvetliť nezrovnalosti v biologickom pase
4
Galéria

Prípad nezrovnalosti v biologickom pase slovenského atléta Mateja Tótha pokračuje. Dočasne suspendovaný chodec absolvoval v utorok vypočutie pred Disciplinárnou komisiou Slovenského atletického zväzu, kde predložil nové dôkazné materiály, ktoré vysvetľujú odchýlku. DK SAZ osloví nezávislých odborníkov, aby posúdili závery Tóthovho tímu.

Olympijského šampióna z Ria de Janeiro 2016 na päťdesiatke dočasne suspendovali začiatkom júla, prípad na medzinárodnej úrovni vyšetruje novozriadená Jednotka pre integritu atletiky. Hrozí mu dištanc na štyri roky, do uzavretia prípadu nesmie súťažiť. Na uplynulých majstrovstvách sveta v Londýne nemohol obhajovať zlato na päťdesiatke z Pekingu 2015.

Posudky zo 6 krajín sveta

„Keďže DK SAZ definitívne nerozhodla a skúmanie pokračuje, nemôžem zatiaľ objasniť všetky detaily. V nadväznosti na medializované informácie však môžem potvrdiť, že som DK SAZ predložil argumenty na moju obhajobu, ktoré odborne a jasne vysvetľujú dôvod odchýlky a vyvracajú akékoľvek podozrenia z užívania zakázaných látok alebo metód. Spis s našimi argumentmi obsahoval 25 príloh, 250 strán, sedem expertných stanovísk odborníkov z oblasti hematológie a metabolomiky zo šiestich krajín sveta. Aby som dokázal moju nevinu, aj po podrobných vyšetreniach som pripravený podrobiť sa ďalším lekárskym testom a analýzam, ak to budú vyžadovať DK SAZ, Medzinárodná asociácia atletických federácií alebo Svetová antidopingová agentúra. IAAF ani WADA u mňa napriek vyše stovke antidopingových testov nikdy nezistili žiadnu zakázanú látku. Všetky obvinenia vznikli na základe štatistických odchýlok, ktoré neprihliadajú na moju individuálnu variabilitu a okolnosti, aké predchádzali odberom. Verím, že vďaka argumentom sa mi podarí očistiť moje meno,“ vyhlásil Tóth.

Vyšetrovanie sa neskončilo

Jeho stretnutie s Disciplinárnou komisiou nebolo posledné, vyšetrovanie sa neskončilo. „Na základe predložených dokumentov a ústnych vyjadrení Mateja Tótha a jeho zástupcov nebolo jednoznačne preukázané, že došlo k užitiu zakázaných látok alebo metód. Predložili nové dôkazné materiály, ktoré vysvetľujú možné odchýlky. DK preto bude žiadať ďalšie expertné vysvetlenie a analýzy nezávislých odborníkov, 250 strán vedecké textu nebude ľahké preštudovať. Vyžiada si to dlhší čas, verím, že sa nájdu odborníci ochotní vyjadriť sa v relatívne krátkom období. Výsledok DK pôjde na IAAF, tá potom urobí ďalšie kroky podľa jej pravidiel. Lehota bola iba 60 dní na prerokovanie, dodržali sme ju, na ďalšie kroky nie sú žiadne lehoty,“ ozrejmil predseda DK Ivan Čillík.

Kto rozhodne?

Komisia musí prijať jednoznačné stanovisko. Jej šéf si netrúfol povedať, či sa tak stane už na najbližšom zasadnutí. WADA o prípade nerozhoduje, vyslovila podozrenie a športovca dočasne suspendovala. Rozhodnutie DK SAZ poputuje na Jednotku pre integritu atletiky, ktorá sa s ním môže, ale nemusí stotožniť. Nasledujúcou inštanciou je Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne.

Foto: ilustračné

Olympionik Tóth predložil dôkazy: Majú vysvetliť nezrovnalosti v biologickom pas
4
Galéria
Zdroj: TASR