Rôzne Správy

Vrátil sa do našich končín: V chotári Chyzeroviec sa vyskytol bobor

Do Zlatých Moraviec sa vrátil jeden z najznámejších budovateľov vodných hrádzí z ríše zvierat - bobor. Jeho činnosť bola spozorovaná v chotári v mestskej časti Chyzerovce na Hostianskom potoku.

Ilustračný obrázok k článku Vrátil sa do našich končín: V chotári Chyzeroviec sa vyskytol bobor
6
Galéria
Zdroj: TASR

V historickom kontexte nie je výskyt borba v okolí Zlatých Moraviec vôbec netypický. Je to živočích, ktorý u nás v minulosti bežne žil. Za posledné storočie však jeho populácia na celom Slovensku rapídne poklesla, takmer až vymizla. V okolí nášho mesta sme ho nepozorovali dlhé roky. V súčasnosti je už zaradený do zoznamu chránených živočíchov, vďaka čomu sa jeho populácia opäť začína pomaly zotavovať.

V januári bola aktivita bobra nájdená už aj v našom meste, konkrétne na Hostianskom potoku v chotári Chyzeroviec, kde bolo možné vidieť viaceré stromy typicky ohlodané od tohto zvieraťa. Existujú dva druhy bobra – bobor európsky a bobor kanadský. Zatiaľ nie je jasné, aký druh sa zabýval v Chyzerovciach. Podľa ochranárov by bol pre prostredie prirodzenejší bobor európsky.

Ako informuje Stanislav Kováč, dobrovoľný člen Stráže prírody, ak bobra uvidíte, je potrebné ho nechať na pokoji a nezasahovať do jeho života. „Treba rátať s tým, že vo svojom okolí bude ohlodávať stromy. Ak dôjde do blízkosti nejakých záhrad, odporúčam, aby si ľudia stromy oplotili pletivom do výšky jedného metra, tieto stromy nechá na pokoji,“ odporúča Kováč, podľa ktorého je bobor pre krajinu prospešné zviera, ale ľudia ho často pre jeho ničenie stromov berú ako škodca. „Tvorbou hrádzí a odstraňovaním stromov pri tokoch riek napomáha biodiverzite okolitej prírody. Jeho hrádze sú prospešné aj napríklad v období sucha, kedy zostáva v krajine viac vody,“ vysvetľuje ďalej.

Podľa strážnika prírody je dosť pravdepodobné, že bobor v Chyzerovciach ostane. Jeho činnosť tu tak budeme môcť pozorovať aj naďalej. „Z doterajších poznatkov vieme, že tam, kde sa bobor objavil, má tendenciu aj ostať a jeho potomstvo sa bude šíriť ďalej. Je pravdepodobné, že tam založí kolóniu a bude mať mláďatá. Tie keď dospejú, posunú sa ďalej po rieke,“ povedal na záver.

Foto: ilustračné

Bobor
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM