Správy

Už rastie aj v našom okrese: Známy park je opäť posiaty medvedím cesnakom!

Populárna, no hlavne veľmi zdravá pochúťka prírody už rastie aj v našom regióne. Kde si ho môžete natrhať za plný košík?

Ilustračný obrázok k článku Už rastie aj v našom okrese: Známy park je opäť posiaty medvedím cesnakom!
Zdroj: Dnes24.sk

Cesnak medvedí je bratranec obyčajného bežného kuchynského cesnaku, ale v účinkoch liečivosti sa nedá zahanbiť.

Je dokonca oproti klasickému cesnaku jemnejší, obsahuje enzýmy, viac aktívnych liečivých látok a množstvo vitamínu C. Po dlhej zime dokáže organizmus dať do poriadku zvnútra a nabudiť ho do nového fungovania.

Priamo v Zlatých Moravciach príliš rozšírený nie je. Pokiaľ si ho chcete nazbierať, musíte za ním vycestovať. Našťastie ho môžeme vo veľkom nájsť len kúsok od nášho mesta – v dedinke Nová Ves nad Žitavou v miestnom parku.

Novovesiansky park je touto zdravou rastlinkou každoročne v tomto období doslova posiaty. Hneď po príchode do parku vám do nosa udrie jeho prenikavá vôňa.

Pri zbere medvedieho cesnaku tu však treba mať na pamäti, že sa jedná o chránené územie 3. stupňa. V areáli parku je preto zakázané odoberať podzemné časti rastlín. To platí i pre medvedí cesnak.

Pri zbere medvedieho cesnaku však treba byť opatrný. Ľahko si ho totiž môžete zameniť s konvalinkou, ktorá je jedovatá. Medvedí cesnak sa dá dobre identifikovať tak, že keď ho človek požmolí v prstoch, zapácha ako cesnak.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM