Kultúra Rôzne

Tradícia, ktorá sa už takmer vytratila: V Zlatých Moravciach ožijú páračky

V Zlatých Moravciach sa bude opäť diať niečo výnimočné. V našom meste ožije stará tradícia, ktorá už takmer úplne vymizla!

Ilustračný obrázok k článku Tradícia, ktorá sa už takmer vytratila: V Zlatých Moravciach ožijú páračky
Zdroj: TASR

V priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach oživia členky Speváckeho súboru Zlatomoravčianka dňa 24. novembra 2017 o 15.00 hod. tradíciu driapania peria.

Ako uvádza múzeum, páranie bude sprevádzané rozprávaním o tejto tradícii a spievaním piesní. Po skončení práce budú návštevníci pohostení tradičnými jedlami, ktoré sa v minulosti podávali pri tejto spoločenskej udalosti.

Páranie peria sa v minulosti uskutočňovalo v zimnom období po ukončení hlavných prác. „Ženy a dievčatá sa schádzali v jednej domácnosti, kde párali perie domácej gazdinej do chystanej výbavy pre dcéru, či pred krstinami. Perie sa páralo vo večerných hodinách do polnoci,“ vysvetľuje Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianske­ho múzea.

Ako ďalej povedala, pri tejto spoločenskej udalosti sa rozprávali žartovné i strašidelné príbehy a spievali sa piesne. Páračky nezriedka končili aj rôznymi hrami, či tancom. „Po skončení prác gazdiná všetkých pohostila koláčmi, sušeným ovocím, pálenkou a inými dobrotami,“ dodala.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM