Správy

Po domácom úspechu smerujú vyššie: Topoľčianske kone vo svetovom zozname?

Bude ich poznať celý svet. Lipicany z Topoľčianok sú v národnom zozname kultúrneho dedičstva, smerujú však do svetového.

Ilustračný obrázok k článku Po domácom úspechu smerujú vyššie: Topoľčianske kone vo svetovom zozname?
Foto: Rastislav Búgel

Chov plemena koní lipican sa stal súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Doklad o zápise prevzali zástupcovia žrebčína z rúk ministra kultúry Mareka Maďariča v pondelok 6. novembra. Zápis do národného zoznamu je základnou podmienkou na uchádzanie sa o zápis do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).

Podajú si žiadosť

V ňom má Slovensko zatiaľ štyri zápisy. O ďalší sa usiluje žrebčín v Topoľčiankach v úzkej spolupráci so Slovinskom, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom. „V marci budúceho roka by mala byť prostredníctvom garanta projektu Slovinska podaná do Paríža žiadosť o zápis lipicana v týchto krajinách a v týchto žrebčínoch do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva,“ skonštatoval riaditeľ žrebčína Michal Horný.

Lipican patrí medzi najstaršie kultúrne plemená koní chovaných vo svete. Vyšľachtený bol v rakúsko-uhorskej monarchii v žrebčíne Lipica na území dnešného Slovinska. Tam v roku 1580 založil cisár Karol II. žrebčín, v ktorom poveril šľachtiteľov úlohou vyšľachtiť elegantného, tvrdého karosiéra pre cisárske dvory. Slúžiť mali na prepravu šľachty na dlhé vzdialenosti, na prezentáciu cisárskeho dvora i na výcvik jazdenia pre šľachtu. Predkovia lipicana boli starošpanielske a starotalianske kone, neskôr sa na zušľachťovanie lipicanov používali aj arabské žrebce a kobyly dovážané do Lipice priamo z Arábie. Najvyšší rozmach v chove dosiahol lipican v 18. storočí, keď v roku 1735 cisár Karol IV. založil Dvornú španielsku jazdeckú školu vo Viedni.

V Topoľčiankach od roku 1921

Prvé záznamy o chove plemena lipican na strednom a severnom Slovensku pochádzajú z 18. storočia. Do Topoľčianok bolo v roku 1921 dovezených 32 originálnych lipicanských kobyliek narodených v rokoch 1915 až 1916 a jeden originálny žrebec Neapolitano Gratia, ktorý patrí k jednej zo šiestich klasických línií lipicanských koní. Rodiny lipicanského koňa odvodzujú svoj pôvod od 25 pramatiek, v Topoľčiankach je zastúpených deväť rodín.

Stádo lipicanov v Národnom žrebčíne Topolčianky, š. p., má v priemere 40 lipicanských kobýl, tri až štyri kmeňové žrebce a dorast kobyliek a žrebčekov. V doterajšej histórii žrebčína v chove lipicana pôsobilo 60 lipicanských žrebcov a 312 kobýl. Za toto obdobie lipicanské žrebce pripustili 2640 lipicanských kobýl, žrebných zostalo 1884 kobýl a narodilo sa 888 žrebčekov a 865 kobyliek.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM